Piknik Spadochroniarski w Wiśle [ZDJĘCIA]

  Piknik Spadochroniarski w Wiśle [ZDJĘCIA]

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piknik Spadochroniarski w Wiśle [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Witold Kożdoń

  Turyści i mieszkańcy Wisły bawili się w sobotę na I Pikniku Spadochroniarskim. W ten sposób wiślanie uczcili 70 rocznicę utworzenia Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego
  Przed południem na Placu Hoffa w centrum miasta przechodniom zaprezentowało się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierze bielskiego 18 batalionu desantowo-szturmowego. Turyści mogli podziwiać amerykańskiego hummera, niemiecki transporter opancerzony, czy kilka motocykli z czasów II wojny światowej. Po drugiej stronie rynku trwała zaś wystawa zabytkowych samochodów.

  W tym samym czasie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego otwarto wystawę poświęconą żołnierzom Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Na uroczystości zjawili się weterani z czasów II wojny światowej, a także żołnierze elitarnej polskiej jednostki GROM.

  - Warto jednak przypomnieć, że także z Wisły pochodzili znani komandosi. Jednym z nich był cichociemny Adolf Pilch, innym Albert Smaczny, jeden z piętnastu żołnierzy odznaczonych medalem Virtuti Militari za udział w Operacji Market Garden - mówi Piotr Wybraniec, twórca wiślańskiego Muzeum Spadochroniarstwa.

  Po południu grupy rekonstrukcyjne przeniosły się nad Wisłę. Na tamtejszych terenach zielonych zaprezentowano publiczności rekonstrukcję walk, jakie w trakcie Operacji Market Garden toczyli polscy i amerykańscy spadochroniarze z wojskami niemieckimi.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo