Jedne miasta pomagają trojaczkom, inne nie mogą

  Jedne miasta pomagają trojaczkom, inne nie mogą

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedne miasta pomagają trojaczkom, inne nie mogą

  ©Joanna Oreł

  Rudzki projekt wsparcia rodzin wielodzietnych "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu" może wylądować w koszu.
  Jedne miasta pomagają trojaczkom, inne nie mogą

  ©Joanna Oreł

  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a także Urząd Wojewódzki uznały, że będzie on niezgodny z prawem, choc w innych miastach podobne programy są.

  - Gdyby nie pomoc innych, to nie wyobrażam sobie, jak żylibyśmy dalej - mówi Aldona Kania, mama trojaczków z Rudy Śląskiej i dodaje: - Łóżeczka rozpadały się, ale dostaliśmy nowe od prywatnej firmy. Niestety, pensja męża, z której się utrzymujemy, nie wystarcza.


  Kaniowie otrzymali od miasta mieszkanie oraz pomoc finansową, ale wciąż brakuje na pampersy, ubranka dla dzieci, środki czystości. W lutym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w RudzieŚląskiej przygotował projekt "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu". Dwa razy do roku rodziny z conajmniej trójką dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia, miały otrzymać od miasta żywności, odzież.

  Na obietnicach się skończyło. Projekt uchwały był konsultowany z nadzorem prawnym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednak nie zyskał on aprobaty ze względu na brak możliwości tworzenia nowych świadczeń, nie przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

  Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie w ministerstwie. Nikt nie chciał się jednak do tej kwestii odnieść twierdząc, że resort... nie wydał takiej opinii. Ciekawe, że nam bez trudu udało się dostać kopię pisma w tej sprawie od MOPS-u.
  Jakie pole manewru pozostawiono wobec tego samorządom? W pszczyńskim Ośrodku Pomocy Społecznej nie ma planów programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych z wieloraczkami, a dla trojaczków, które w 2006 oraz 2010 roku urodziły się w Mikołowie, wypłacono wyprawki po tysiąc złotych.

  Najlepiej pod tym względem jest w Katowicach. Tam, od stycznia tego roku miasto realizuje program " Nas troje i więcej". - Jest on skierowany do rodzin wielodzietnych, gdzie oferowany jest system zniżek na różnorodne usługi - zaznacza Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej katowickiego urzedu miejskiego.

  Lokalne rady gmin nie mogą dawać więcej niż w ustawie


  Rozmowa z Kariną Kaczyńską, zastępcą dyrektora MOPS w Rudzie Śląskiej

  Jaką dokładnie opinię przedstawił resort pracy w sprawie projektu "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu"?
  W piśmie z 13 maja dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Krystyna Wyrwicka wyjaśniła, że lokalne programy pomocowe ustalane przez rady gminy nie mogą wykraczać poza regulacje zamieszczone w ustawie o pomocy społecznej, zarówno jeśli chodzi o kategorie osób, jak i o świadczenia z pomocy społecznej.

  I na tym poprzestaniecie?
  Jeśli rodziny wieloraczków wyrażą oczekiwania związane z umieszczeniem dzieci w żłobku, poczynimy starania by zabezpieczyć odpowiednią ilości miejsc w placówce. Jak dotychczas będziemywspierać rodziny wieloraczków w każdy możliwy sposób.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama