Stadion Śląski: Dach podniosą w przyszłym roku

  Stadion Śląski: Dach podniosą w przyszłym roku

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1 października 2011. Tak wygląda obecnie Stadion Śląski

  1 października 2011. Tak wygląda obecnie Stadion Śląski ©Marzena Bugała

  W sobotę oficjalnie zakończono anty Big Lift, czyli operację opuszczania lin po lipcowej awarii, kiedy naprężeń nie wytrzymały dwa tzw. krokodyle, łączące liny promieniowe z pierścieniem wewnętrznym.
  1 października 2011. Tak wygląda obecnie Stadion Śląski

  1 października 2011. Tak wygląda obecnie Stadion Śląski ©Marzena Bugała

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ STADIONU ŚLĄSKIEGO PO DEMONTAŻU KROKODYLI

  W rzeczywistości opuszczanie lin zakończono już na początku tygodnia, co umożliwiło demontaż reszty elementów i rozpoczęcie prac na stadionie. Robotnicy chcą maksymalnie wykorzystać czas pozostały do zimy i wykończyć wszystkie prace związane z bieżnią lekkoatletyczną.
  - Równocześnie prowadzone są prace budowlane na obu trybunach. Trwają roboty murarskie oraz instalacyjne, w środku obiektu prowadzone są prace wodno-kanalizacyjne, trwają prace przy kioskach, lożach, WC, stawiane są ścianki, kładzione instalacje - wylicza Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, i dodaje: - Kontynuowane będą też roboty drogowe wokół korony stadionu.

  Wszystkie uszkodzone elementy zostały zdemontowane już kilka tygodni temu i wysłane do badania do Instytutu Techniki Budowlanej, który zobowiązał się do 15 listopada wykonać wszystkie niezbędne ekspertyzy. Bez względu na wynik badań trwają rozważania na temat przeprojektowania klem i wykonania ich z całkowicie nowego tworzywa. Powód jest oczywisty: to najsłabszy element całego stadionu. Ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższych tygodniach.

  Być może przeprojektowane zostaną też inne elementy mocowania pokrycia dachowego, jednak i tu Urząd Marszałkowski wstrzymuje się jeszcze z decyzją.

  ZNISZCZONE ELEMENTY DACHU ŚLĄSKIEGO DO BADANIA

  NOWY DACH STADIONU ŚLĄSKIEGO BĘDZIE... NOWY

  Wiadomo natomiast, kiedy zostanie przeprowadzona ponownie operacja Big Lift. Ma się rozpocząć na początku przyszłego roku. Jak poinformował nas jeden z pracowników, warunki jakie panują w czasie zimy, nie wpłyną na operację. Inaczej, niż w przypadku dachu wykonanego z poliwęglanowego tworzywa, który musi być położony w ściśle określonych warunkach atmosferycznych.

  Dlatego optymalnym terminem rozpoczęcia operacji położenia dachu dla wykonawcy, czyli Mostotstalu Zabrze, pozostaje marzec 2012 roku. - Wtedy będziemy mogli rozpocząć, jednak sama operacja potrwa kilka miesięcy - mówi Andrzej Nitarski, dyrektor kontraktu Mostostalu Zabrze.

  Termin zakończenia przebudowy Śląskiego przewidziany jest na drugą połowę 2012 roku. Jeśli oczywiście nie będzie kolejnej awarii.

  CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH Z DACHEM STADIONU ŚLĄSKIEGO

  POLSKIE STADIONY ŚWIECĄ W NOCY. A STADION ŚLĄSKI? [WIDEO]

  Wciąż analizują  Nadal nie wiadomo, ile będzie kosztować Urząd Marszałkowski awaria w czasie Big Liftu. Urząd unika podania jakichkolwiek kwot i czeka, aż zostaną wykonane ekspertyzy oraz badania nad uszkodzonymi elementami. Zakres ekspertyzy ma obejmować m.in. analizę dokumentacji projektowej, w tym wykonawczej i warsztatowej, a także badania laboratoryjne niszczące i nieniszczące elementów wchodzących w skład konstrukcji zadaszenia.

  ZOBACZ PĘKNIĘTE ELEMENTY MOCUJĄCE KONSTRUKCJI STADIONU ŚLĄSKIEGO

  Gdy będzie wiadomo, co było przyczyną awarii, urząd będzie mógł wyegzekwować pieniądze z zapisem w umowach.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama