60 motorów zaparkowało na podwórku w Borownie

  60 motorów zaparkowało na podwórku w Borownie

  Angelina Kita

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Borownie powstało muzeum jednośladów. Stworzył je Jan Ferenc, miejscowy fan motoryzacji .
  60 motorów zaparkowało na podwórku w Borownie

  ©angelina kita

  Wielbiciele motoryzacji będą zadowoleni. W Borownie w powiecie częstochowskim otwarto prywatne muzeum polskich motocykli i motorowerów.

  Ponad 60 maszyn z okresu PRL­u znalazło się w unikatowej kolekcji Jana Ferenca. Od dziś można je oglądać. Ferenc udostępnia je bezpłatnie, sam oprowadza po muzeum i opowiada o historii motoryzacji.

  - Pomysł muzeum zrodził się z mojej ogromnej pasji do jednośladów - mówi właściciel kolekcji. - W latach dziewięćdziesiątych odwiedziłem muzeum motocykli w Świdniku. To była dla mnie inspiracja - dodaje.

  W muzeum znalazły się WSK-i, WFM­ki, MZ­ki, Junaki, Osy i Komary.

  Stoją w rzędzie w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu obok domu Ferenca. Każdy motocykl posiada własną kartotekę z opisaną krótko historią. Znajdują się tam również daty i ceny kupionych części, liczba przejechanych kilometrów, wymienione podzespoły.

  - Nie jest to najtańsze hobby - mówi Ferenc. - Nowych motocykli szukam przez ogłoszenia gazetowe, jeżdżę po nie po całym kraju. Jest niełatwo. Zmieniły się czasy, dawniej junaka, który stał bezużytecznie w chłopskiej stodole, można było kupić za symboliczną złotówkę. Teraz motocykle kosztują naprawdę sporo.

  Muzealne pomieszczenie zbudowane przez Ferenca jest zbyt ciasne. Motocykli nie da się obejrzeć z każdej strony. Dlatego z pomocą śpieszy gmina Myka-nów, która kupiła z myślą o muzeum grunt przy szkole w Borownie z dwoma budynkami. W jednym chce wygospodarować 180 metrów na ekspozycję. Taki remont to jednak spore koszty, dlatego trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

  To pierwsze takie muzeum w regionie. W Polsce mamy ich kilka - m.in. w Białymstoku, Gdyni, Otrębusach koło Warszawy oraz w Poznaniu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 78

   Motocykli MZ Jan Ferenc nie posiada,tylko polskie motockle!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama