Katowice: Jest umowa na budowę Międzynarodowego Centrum...

  Katowice: Jest umowa na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Jest umowa na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego
  1/15
  przejdź do galerii

  ©wizualizacja - mat. prasowe

  Jest umowa na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Wykonawca wejdzie na plac budowy w połowie października. Roboty potrwają do maja 2013.
  Sala wielofunkcyjna, która pomieści 12 tys. osób, restauracja na 800 oraz sale konferencyjna mieszczące 1750 osób, to tylko niektóre z pomieszczeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które do maja 2013 r. powstanie na terenie po kopalni Katowice. Wczoraj umowę na budowę MCK parafowali prezydent Katowic Piotr Uszok i Konrad Jaskóła prezes Polimex- Mostostal. Inwestycja jest oszacowana na 306 mln zł.


  MCK - bryła w kształcie prostopadłościanu, z zielonym dachem - chodnikiem zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci - będzie kompleksem sal konferencyjnych, które jak szacują katowiccy urzędnicy w ciągu roku odwiedzi nawet 80 tys. gości. Jednocześnie w obiekcie będzie można organizować kilkanaście wydarzeń.

  Wykonawca - firma Polimex-Mostostal - wejdzie na plac budowy niezwłocznie po jego przekazaniu przez miasto, co ma nastąpić w połowie października. Zanim ruszą roboty ziemne, teren inwestycji (za Spodkiem) trzeba "posprzątać" z istniejących obiektów. Jeszcze w tym roku rozpoczną się wykopy pod fundamenty, a te będą sięgać kilkanaście metrów w głąb ziemi.

  CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE CENTRUM KONGRESOWEGO W KATOWICACH

  - To nieskomplikowana budowa - twierdzi Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal. - Roboty nie powinny zbytnio przeszkadzać mieszkańcom, nie jest to też budowa, która zamorduje komunikację w centrum - dodaje.

  Centrum ma być bodźcem do rozwoju turystyki biznesowej w Katowicach. Stolica Górnego Śląska zajmuje obecnie piąte miejsce w kraju pod względem liczby spotkań i wydarzeń z dziedziny gospodarki, nauki, kultury i polityki. Na 18000 takich wydarzeń, które w ubiegłym roku zorganizowano w całym kraju, 1071 odbyło się w Katowicach. Bardziej atrakcyjne były Kraków, Warszawa, Trójmiasto i Poznań.

  Budowa MCK, to jednocześnie jedna z trzech inwestycji w tzw. strefie kultury. Na pokopalnianym terenie przy al. Roździeńskiego, między centrum a Bogucicami trwa budowa siedziby Muzeum Śląskiego, a także układu komunikacyjnego. Trzecim obiektem planowanym w tym miejscu jest nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

  MCK, choć jego budowa to inwestycja miejska, będzie zarządzała prywatna firma, która przejmie zarówno Centrum, jak i Spodek. Operatora na oba obiekty katowiccy urzędnicy szukają od początku tego roku, negocjują z dwiema firmami - Arena Management oraz SMG Polska. Zarządca zostanie wyłoniony w listopadzie.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bunt mieszkańców!!

   mieszkaniec Gwiazd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 64

   Szyby drżą mi w oknach jak tylko działa ten ciężki sprzęt,całą noc spać nie można bo jak nie wiercą to jeżdzą koparki wstrząsy odczuwa całe Os.Gwiazdy mieszczące się naprzeciwko tej budowy,ekrany...rozwiń całość

   Szyby drżą mi w oknach jak tylko działa ten ciężki sprzęt,całą noc spać nie można bo jak nie wiercą to jeżdzą koparki wstrząsy odczuwa całe Os.Gwiazdy mieszczące się naprzeciwko tej budowy,ekrany odbijają tylko hałas do kilku pięter,a reszta mieszkańców ma po prostu przej..! hałas!!! zmieńcie godziny pracy tym robotniom,a nie byleby na czas bo to wielka inwestycja i myśleć tylko ile kasy zarobicie!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Roboty niestety przeszkadzają mieszkańcom...

   Ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 66

   Może i to jest nieskomplikowana budowa, ale niestety roboty przeszkadzają mieszkańcom. Zwłaszcza, że ciężki sprzęt, w liczbie mnogiej (dziś pracowały tam 4 koparki i 9 ciężarówek + inne maszyny),...rozwiń całość

   Może i to jest nieskomplikowana budowa, ale niestety roboty przeszkadzają mieszkańcom. Zwłaszcza, że ciężki sprzęt, w liczbie mnogiej (dziś pracowały tam 4 koparki i 9 ciężarówek + inne maszyny), pracuje już od 6 rano, a niektórzy zaczynają nawet po 5... :((( Teraz na szczęście jest jesień, zaraz zima - okna pozamykane, ale wiosną i latem, przy otwartych oknach to chyba tylko głusi będą mogli spać. Czyli przez ładnych kilka miesięcy mieszkańcy okolicznych bloków (najbliższy ok. 100-150 metrów od placu budowy) będą musieli zrywać się o 6. Super :(( Szkoda, że urzędnicy oraz firmy wykonujące zlecenie nie pomyśleli o bogu ducha winnych ludziach, którzy mają ten niefart i mieszkają obok budowy i nie zaplanowali rozpoczęcia robót choćby na 8 rano...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MCK polaczony ze Spodkiem, NOSPR,MS,nowy dworzec & Co. - po poczatek CITY

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 62

   ... to tylko poczatek

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama