Superopatrunki w Siemianowicach rodzą się z... dziećmi

  Superopatrunki w Siemianowicach rodzą się z... dziećmi

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich eksperymentalnie u dwóch pacjentów zastosowano opatrunki z błony owodniowej, uzyskiwanej z łożyska przy narodzinach dziecka. To właśnie ta błona przez całą ciążę chroni rozwijający się i rosnący płód. Teraz specjalnie wypreparowane fragmenty błony zostały wszczepione na trudno gojące się rany.
  - Na razie nie zdradzamy szczegółów, czekamy na pewne dane dotyczące skuteczności zastosowania metody. Pierwsze informacje mamy nadzieję przekazać w przyszłym tygodniu - mówi Andrzej Cichowski, rzecznik prasowy słynnej "oparzeniówki".

  Lekarze liczą, że dzięki wykorzystaniu regeneracyjnych właściwości błony, leczenie przewlekłych ran oparzeniowych stanie się szybsze.

  Opatrunki, które rodzą się razem z ...
  dziećmi, chwalą sobie od dawna okuliści, którzy wykorzystują je do leczenia różnych schorzeń powierzchni oka. - My stosujemy je od 1997 roku przede wszystkim do schorzeń rogówki, ale też do rekonstrukcji worka spojówkowego - mówi doc. Ewa Mrukwa-Kominek, wicedyrektor ds. leczniczych w Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach.

  Okazuje się, że błona zastosowana przy oparzeniach oka znacznie przyspiesza proces gojenia się rany. - Błonę wykorzystujemy jako opatrunki lub jako wszczepy do rogówki - wyjaśnia doc. Mrukwa-Kominek. Preparaty z błony powstają w sterylnych warunkach w bankach tkanek, m.in. w Zabrzu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama