Śląski Teatr Tańca pokaże się w Azji

  Śląski Teatr Tańca pokaże się w Azji

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląski Teatr Tańca pokaże się w Azji

  ©Lucyna Nenow

  Najnowsza premiera Śląskiego Teatru Tańca powstawała częściowo w Bytomiu, częściowo w Nowym Jorku. Teraz zespół pokaże ją w Azji, a dopiero w listopadzie spektakl pt. "Nie całkiem ciemny, nawet kolorowy (na szczycie góry trudno się zgubić)" zobaczymy w Polsce. I nie jest to bynajmniej jakaś fanaberia, ale artystyczna strategia.
  Śląski Teatr Tańca pokaże się w Azji

  ©Lucyna Nenow

  Tancerze dziś wylatują do Korei Południowej, a potem prezentować będą swoją sztukę w Wietnamie (m.in. w Operze Narodowej w Ho Chi Minh City) i w Chinach. To największe, bo aż pięciotygodniowe, tournee artystyczne w historii bytomskiej sceny. Prócz przedstawień, artyści prowadzić będą warsztaty i konferencje tematyczne.

  Warto dodać, że Departament Kultury Makao chce budować strukturę teatrów tańca współczesnego właśnie w oparciu o doświadczenia Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu!


  Kryzys gestem wyrażony? Ależ oczywiście, to wielkie emocje!  Rozmowa z Jackiem Łumińskim, dyrektorem Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu

  Dlaczego waszą nową premierę najpierw oglądają widzowie zagraniczni?
  To jest spektakl nietypowy. Wciąż powstaje, zostaje wzbogacony o nowe doświadczenia i emocje tancerzy. W konfrontacji z innymi narodami i inną kulturą, lepiej poznajemy siebie. A w konsekwencji spektakl zmienia kształt.

  Pod poetyckim tytułem kryje się komentarz do konkretnej rzeczywistości?
  "Nie całkiem ciemny..." opowiada o człowieku, na którego spada kryzys. Materialny, mentalny i uczuciowy. Żyjemy w świecie, który tylko pozornie jest ogromny i zróżnicowany. Prawda jest taka, że w dobie globalizacji każdy problem ekonomiczny, po tygodniu staje się problemem wszystkich krajów. Inaczej natomiast reagują na nieszczęście ludzie wychowani w różnych tradycjach. Jedni się poddają, inni zapracowują, a jeszcze inni szukają ucieczki w narkotykach. Konfrontujemy się z nimi w czasie przedstawień, odkrywamy nowe doznania i wzbogacamy spektakl.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama