Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytety powstają nawet w miasteczkach

Krzysztof Suliga, Współpr.: JS, BM
Pierwsi chętni do studiowania w Koziegłowach już są
Pierwsi chętni do studiowania w Koziegłowach już są Krzysztof Suliga
Koziegłowianie pozazdrościli większym miastom i też chcą mieć swoją uczelnię. Uniwersytet Trzeciego Wieku. - W poniedziałek powołaliśmy Stowarzyszenie Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku - mówi Bożena Kolasa z Referatu Promocji i Rozwoju koziegłowskiego magistratu.

Na uczelnię w Koziegłowach zapisało się już 30 osób. Uniwersytet ruszy wiosną przyszłego roku. Są jeszcze miejsca. 5-tysięczne Koziegłowy są centrum gminy wiejskiej. Idea UTW rozprzestrzenia się więc poza miasta.

A w miastach mają się znakomicie. W niedalekim od Koziegłów Myszkowie podobna uczelnia ma 140 słuchaczy. Podobnie jest w Lublińcu. Z kolei w Częstochowie jest już rywalizacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Działają przy Akademii im. Długosza, Politechnice Częstochowskiej i Akademii Polonijnej. Niebawem ruszy nabór do czwartego już częstochowskiego UTW, przy Wyższej Szkole Lingwistycznej. - Będą wykłady na temat zdrowia, sztuki, nauka języków, spotkania z aktorami - mówi Anna Gabarska, inicjatorka tego UTW.

Na uniwersytetach dla seniorów nie ma górnej granicy wieku dla studentów. A dolna jest daleka od tradycyjnego wieku senioralnego, czyli emerytalnego. Trzeba skończyć pięćdziesiątkę. Na wykładach spotykają się więc osoby jeszcze w sile wieku, pracujące i weterani pracy. Pierwsi tak sobie ustawiają czas, żeby wygospodarować godziny na wykłady, a drudzy budują na podstawie grafika zajęć swoje życie towarzyskie. Nauka jest bezpłatna, więc dla osób pracujących to okazja do darmowego poszerzenia kwalifikacji, np. o naukę języka obcego, obsługę komputera. A emeryci "nie rdzewieją".

Mogą przepytać z wielu przedmiotów wnuczka i pobuszować w internecie.

Od lektoratu do ćwiczeń jogi
W woj. śląskim Uniwersytety Trzeciego Wieku działają m.in. w Rybniku, Zabrzu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Sosnowcu.

W Polsce działa 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zrzeszających ok. 25 tys. słuchaczy. Pierwszy powstał w 1975 r. w Warszawie. Zaledwie dwa lata po światowej premierze tego rodzaju nauczania. W 1972 r. profesor Uniwersytetu w Tuluzie, Pierre Vellas, zorganizował spotkanie 40 seniorów, aby zorientować się, czego oczekują od uniwersytetu. Rok później taka uczelnia już działała. Cele UTW to włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy. W UTW są więc wykłady, seminaria, konwersatoria, lektoraty języków obcych, koła zainteresowań, warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe, rekreacyjne, rehabilitacyjne (w niektórych joga), imprezy kulturalne, wyjazdy na wycieczki, kursy i szkolenia zawodowe, poradnictwo. W niektórych uniwersytetach wprowadzono zajęcia wakacyjne: wyjazdy, wczasy.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!