Ważne
  Lotnisko w Pyrzowicach ma 45 lat [ZOBACZ ZMIANY]

  Lotnisko w Pyrzowicach ma 45 lat [ZOBACZ ZMIANY]

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pyrzowice stawiają na czartery
  1/5
  przejdź do galerii

  Pyrzowice stawiają na czartery ©Arkadiusz Gola

  Co najmniej 8 tysięcy pasażerów odleci albo przyleci dzisiaj na lotnisko w Pyrzowicach. Między innymi do Warszawy, Dortmundu albo Londynu. Polecą w rocznicę pierwszego startu samolotu pasażerskiego z naszego lotniska: 6 października 1966 roku wystartował AN-24W Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy.
  ZOBACZ HISTORYCZNE ZDJĘCIA LOTNISKA W PYRZOWICACH Z ARCHIWUM GTL

  ZOBACZ NAJWIĘKSZE SAMOLOTY NA ŚWIECIE, JAKIE LĄDOWAŁY NA LOTNISKU W PYRZOWICACH


  W 1966 r. nie było nawet terminalu, bo pierwszy powstał w 1969 roku. W 1966 było tylko to jedno połączenie. Dzisiaj w Pyrzowic polecimy w ok. 30 kierunkach regularnych, a do tego dochodzą czartery.

  Ale najpierw w Pyrzowicach byli żołnierze. W 1940 Luftwaffe rozpoczęła budowę tu lotniska polowego. Służyło do przeładunku materiałów wojskowych z samolotów lecących z głębi Rzeszy na front wschodni. Pod koniec wojny testowano tu nawet Messerschmitty 163 Komet. Od 1945 do 1951 roku w Pyrzowicach stacjonowali żołnierze Armii Czerwonej, potem teren należał do Wojska Polskiego.

  W latach 60. zaczęły się loty cywilne, 10 lat później już było tłoczno: w ciągu roku odprawiano ok. 100 tys. pasażerów. Najlepszy był rok 1976: 119 tys. 853 pasażerów. Już wtedy były u nas czartery - do Bułgarii. Przerwa w lataniu była od 1990 roku, kiedy też w październiku, odleciał ostatni samolot do Warszawy.

  W 1991 powstało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, do dzisiaj zarządca portu. Do Pyrzowic wrócił LOT, następna była Lufthansa. Dzisiaj w szczycie sezonu (lato i czartery) odprawianych jest ok. 14 tys. ludzi dziennie, a samoloty startują i lądują 120 razy.

  Czy można sobie wyobrazić nasze lotnisko za kolejnych 45 lat? Cóż, plany rozwoju GTL ma "tylko" do roku 2030. Wówczas będą tu już trzy terminale, hotele, centrum konferencyjne, o wiele więcej parkingów. A także 7 milionów pasażerów rocznie. W 2011 będzie ok. 2,5 mln. Dużo wcześniej, bo już w przyszłym roku, do portu lotniczego dojedziemy autostradą A1 a za trzy-cztery lata być może szybką koleją ze stolicy aglomeracji.


  65 mln - pasażerów mają odprawić wszystkie polskie lotniska w 2030 r. - tak szacuje ULC  297 tys. - pasażerów odprawiono w Pyrzowicach we wrześniu tego roku  1170 - pasażerów można w ciągu jednej godziny odprawić na naszym lotnisku  NAPISZCIE, JAK WAM SIĘ PODOBA LOTNISKO W PYRZOWICACH. CZY JESTEŚCIE DUMNI Z TAKIEJ WIZYTÓWKI, JAKĄ ŚWIATU DAJE ŚLĄSK?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama