Czy wiesz, że możesz rodzić bez bólu, i to całkiem...

  Czy wiesz, że możesz rodzić bez bólu, i to całkiem bezpłatnie?

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Warto przygotowywać się do porodu z położną i lekarzem, a nie studiując fora internetowe

  Warto przygotowywać się do porodu z położną i lekarzem, a nie studiując fora internetowe ©internet

  Większość porodówek w naszym regionie oferuje znieczulenie podczas porodu. Jednak sytuacja jest daleka od modelowej.
  Warto przygotowywać się do porodu z położną i lekarzem, a nie studiując fora internetowe

  Warto przygotowywać się do porodu z położną i lekarzem, a nie studiując fora internetowe ©internet

  Choć świadczenie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie ma gwarancji, że rodząca je otrzyma. Przede wszystkim - pacjentki muszą się o takie znieczulenie upomnieć, a w wielu oferujących takie usługi szpitalach i tak otrzymują je tylko kobiety o tzw. obniżonym progu tolerancji bólu. Ostatecznie decyduje lekarz. Niby jest w czym wybierać. Bogatą ofertą - wraz ze znieczuleniem zewnątrzoponowym i gazem rozweselającym czy możliwością immersji wodnej - chwalą się w Katowicach, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Knurowie czy Tychach.

  Ten ostatni ośrodek od 20 lat prowadzi porody w wodzie. Mają też takie możliwości np. w Rudzie Śląskiej. W Zabrzu podają znieczulenie zewnątrzoponowe i będą mieć gaz rozweselający - od przyszłego miesiąca. W Pyskowicach, Mysłowicach czy w Świętochłowicach stosują impulsy elektryczne do kręgosłupa rozluźniające pacjentkę.

  Natomiast w Katowicach w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, pacjentki mogą liczyć na pełną listę usług. Jest wanna, masaż, akupresura, Tens i znieczulenie zewnątrzoponowe.

  Co wchodzi w skład świadczenia finansowanego przez NFZ? Szkopuł w tym (i stąd niechęć do stosowanie znieczuleń na szeroką skalę), że tego kontrakt nie precyzuje, a o zastosowaniu znieczulenia ostatecznie decyduje lekarz. Co więcej, są też w niektórych miejscach opłaty - jak w Pszczynie, gdzie znieczulenie na żądanie kosztuje 490 zł, a bezpłatne jest tylko wówczas, gdy zaleci jego podanie lekarz. Wspomniane znieczulenie elektroimpulsami w Pyskowicach jest bezpłatne, ale pacjentka musi zapłacić 50 zł za elektrody jednorazowego użytku. Jednak już w Święto-chłowicach za usługę tę zapłacimy 120 zł! Dla odmiany w Mysłowickim Centrum Zdrowia znieczulenie Tens jest za darmo. Skąd takie różnice?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo