Katowice: Dwie nowe choroby nastolatków: ortoreksja...

  Katowice: Dwie nowe choroby nastolatków: ortoreksja i bigoreksja

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Twoje dziecko przykłada ogromną wagę do przygotowania dietetycznych posiłków, wybiera nie tylko odpowiednie składniki dań, ale też gotuje je w specjalnych garnkach? Ba, cała sztuka kulinarna zaczyna przypominać pracę laboranta? Przyjrzyj się, czy córka nie jest zbyt szczupła. Ta niepokojące objawy związane z jedzeniem może oznaczać ortoreksję, czyli nową jednostkę chorobową.
  O problemie tym mówili specjaliści : psychiatrzy i ginekolodzy, podczas konferencji poświęconej kontrowersjom w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, która odbyła się w Katowicach. Kolejny problem, podniesiony podczas konferencji to... bigoreksja, czyli przywiązywanie zbytniej wagi do muskulatury ciała. Ta przypadłość dotyczy przede wszystkim chłopców i może przynieść katastrofalne konsekwencje związane z braniem przez nich preparatów ułatwiających przyrost mięśni.

  - Najbardziej powszechny problem to jednak sprawa związana z zachorowaniami na raka szyjki macicy, z czym wiąże się problem dostępności do szczepień i wiedzy o szczepionkach -mówi dr Beata Naworska z Wydziału Opieki Zdrowotnej, który przygotował konferencję.

  Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) oprócz raka szyjki macicy, mogą wywołać m.in.raka pochwy, sromu, odbytu. Przyjęcie szczepionki zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy o ok. 70-80 proc. Warto dodać, że obie dostępne obecnie szczepionki powodują nabycie odporności na dwa najgroźniejsze typy wirusa.

  Kierownik WOZ prof. Violettta Skrzypulec mówiła o poważnym problemie związanym z zachowaniami seksualnymi osób z niedoborami intelektualnymi. Na ich seksualność rodzice lub opiekunowie bardzo często reagują agresją i nie potrafią im pomóc.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama