Epidemiolodzy ostrzegają: tegoroczna grypa będzie groźna

  Epidemiolodzy ostrzegają: tegoroczna grypa będzie groźna

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nadejdzie od strony Czech, by przez powiat cieszyński po 3-4 tygodniach dotrzeć do stolicy Górnego Śląska. Co? Oczywiście grypa. Kiedy? Z końcem jesieni lub na początku zimy.
  Niestety, przeciw tej groźnej wirusowej chorobie zaszczepi się zaledwie 3 proc. mieszkańców naszego regionu - w całej Polsce średnio 7 proc. W pozostałych krajach UE to ok. 40 proc., a w USA aż 60 proc. społeczeństwa.

  Dlaczego się nie szczepimy? Do niedawna sądzono, że głównie z powodu kosztów zakupu szczepionki. Odkąd jednak przodujemy jako kraj w wydatkach na leki, ten argument przestał być najistotniejszy, bo zapłata 24 czy 38 zł za szczepionkę to dużo mniej niż przeznaczamy na leki bez recepty.

  - Sądzę, że nadal głównym powodem unikania szczepionek przeciw grypie jest niewiedza i niewiara w ich działanie. Podkreślam, że szczepionki przeciw grypie  są bezpieczne i dają ponad 90-procentową skuteczność w ochronie nas przed zachorowaniem na grypę. O podaniu szczepionki zawsze jednak powinien decydować lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta - twierdzi  dr n. med. Anna Szczerba- -Sachs, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach.  

  - Nie chcę nikogo straszyć, ale  prawdziwa epidemia grypy zdarza się w naszym regionie co trzy lata. Ostatnia, podczas której zachorowało 120 tys. osób, miała miejsce w 2005 roku. W tym roku spodziewamy się więc kolejnej - dodaje dr Szczerba-Sachs.

  Najlepiej przeciw grypie szczepić się już teraz, gdy w powietrzu nie ma jeszcze wirusów, choć można to też robić przez cały rok.

  Wirus grypy to groźna choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu czy rozmowy. Zainfekowana osoba rozsiewa zarazki już w dniu poprzedzającym wystąpienie objawów choroby i w 5 dni po zachorowaniu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama