Smoleń: zakaz wstępu dla turysty

  Smoleń: zakaz wstępu dla turysty

  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chociaż zamek w Smoleniu jest jedną z największych atrakcji w gminie Pilica, to turyści w sezonie nie mogą go, niestety, zwiedzać.
  Choć sezon turystyczny w pełni, nie zwiedzicie zamku. Zastaniecie bramę z tabliczką: wstęp wzbroniony

  Choć sezon turystyczny w pełni, nie zwiedzicie zamku. Zastaniecie bramę z tabliczką: wstęp wzbroniony ©A. Dziedzic

  Sezon turystyczny w pełni. Niestety, dla największej atrakcji turystycznej w gminie Pilica na Jurze to sezon stracony. Trzeci rok z kolei zamek jest zamknięty na cztery spusty. Turystom wstęp wzbroniony. Choć w weekendy - mimo tabliczek z napisem "Wstęp wzbroniony" - odważnych do sforsowania tej przeszkody nie brakuje. Dlaczego remont zabytku trwa tak długo?

  Jak twierdzi Artur Janosik, burmistrz gminy Pilica, to już ostatni etap renowacji zamku. Potrwa do września. Do tej pory powstaną m.in. ścieżki, którymi turyści będą mogli wejść na zamek. Powstanie również parking. Inwestycja będzie kosztować w sumie około 4 mln zł.

  - Prace na terenie zamku w Smoleniu trwają już od 2012 roku.
  Oprócz ścieżek i parkingu wstawione zostaną również kute bramy do zamku. Przyznajmy szczerze: do tej pory zamek w Smoleniu nie był przystosowany do turystycznego ruchu. Teraz ma się to zmienić. Powstanie między innymi regulamin korzystania z tego miejsca, który przygotujemy już po skończeniu prac - dodaje Janosik.

  Prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, dr Anety Borowik.

  - Projekt zakłada przygotowanie zamku w Smoleniu do ruchu turystycznego. Wydaliśmy wszystkie stosowne pozwolenia związane z tą inwestycją. Chodzi przede wszystkim o polepszenie dostępności trasy dla turystów. Czy prace przebiegały zgodnie z tym, co zawarto w pozwoleniach, okaże się przy odbiorze budynku - mówi dr Aneta Borowik.

  Tymczasem mimo zakazu wstępu, turyści, którzy tu przyjeżdżają, zwiedzają warownię. W weekendy można tam spotkać tłumy ludzi, którzy chcą zobaczyć zamek oraz skorzystać z jego największej atrakcji - punktu widokowego na wieży.
  Burmistrz Pilicy przestrzega jednak przed zwiedzaniem zamku "na dziko"

  - Obecnie jest to jeden wielki plac budowy. Wykonawca odpowiada za bezpieczeństwo na jego terenie - mówi Artur Janosik.
  Kiedy zatem będzie można bezpiecznie zwiedzać zamek w Smoleniu? Odpowiedź na to pytanie ciągle pozostaje niejasna.

  Przewidziany termin zakończenia prac renowacyjnych zaplanowano na 30 września 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że prace związane z renowacją zamku oraz przystosowaniem terenu do ruchu turystycznego, zostaną skończone w terminie. Następnie gmina Pilica musi rozliczyć się ze wszystkich środków, które pozyskała na tę inwestycję.

  - Turyści muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Firma, która wykonuje inwestycję na terenie zamku w Smoleniu, ma podpisaną umowę do końca września tego roku - tłumaczy Artur Janosik.

  Nie jest też do końca jasne, w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia wstępu na zamek. Dotychczas był bezpłatny. Pozyskanie środków zewnętrznych zakłada, że tak powinno pozostać. Burmistrz Pilicy zastanawia się jednak, w jaki sposób można pokryć koszty związane z utrzymaniem terenu oraz samego zamku. Wśród nich znajdują się m.in. koszty sprzątania terenu oraz zabezpieczenia go.

  - W tym momencie ciężko jest mi odpowiedzieć, jak to będzie wyglądać. Pozyskaliśmy środki zewnętrzne, a to oznacza, że na obiekcie nie możemy bezpośrednio zarabiać. Nie możemy na przykład pobierać opłat za wstęp - mówi Artur Janosik. - Rozsądek jednak mówi, że wypadałoby jakkolwiek pokryć koszty utrzymania zamku w Smoleniu - dodaje.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
  *Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
  *Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruiny to nie ciekawa atrakcja

   ALEX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czas to zmienic i ruiny zamienic na piekne atrakcyjny budowle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   byłem tam

   Turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Byłem tam w poprzednią sobotę i wszedłem bez problemu (na wieżę też). Tabliczka o zakazie na jednym wejściu była, na drugim nie. Żadnych robotników ani prowadzonych prac nie było. Wszystko...rozwiń całość

   Byłem tam w poprzednią sobotę i wszedłem bez problemu (na wieżę też). Tabliczka o zakazie na jednym wejściu była, na drugim nie. Żadnych robotników ani prowadzonych prac nie było. Wszystko wyglądało na (prawie) skończone. Nikomu nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Miałem szczęście, że wszedłem, bo po artykule pewnie pozamykają :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama