Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd PO-PSL? Czas na A1 i A4 za darmo i śląski język regionalny

Marcin Zasada
marcin obara
Przed wyborami pewni byliśmy jednego - rząd tworzyć będzie PO lub PiS, a premierem zostanie Donald Tusk lub Jarosław Kaczyński. Teraz przybliżamy się do tego pierwszego scenariusza. Co z niego dla nas wynika?

Co prawda, konstytucja nie nakazuje, by szef zwycięskiego ugrupowania podjął się misji tworzenia rządu, sugeruje to jednak polityczna tradycja w Polsce. I trudno byłoby sobie wyobrazić, by teraz było inaczej.

Dobrze rozumie to szef PSL Waldemar Pawlak, który pytany przed wyborami o to, z kim po 9 października stworzy koalicję, odpowiadał z właściwym sobie humorem: "Z wygranym". Dziś, kiedy względne status quo zostanie w parlamencie utrzymane, ludowcy są naturalnym partnerem do współrządzenia krajem. Dla Platformy to koalicjant najbardziej przewidywalny, lojalny i znający swoje miejsce w szeregu. A skoro wracamy do harmonijnego mariażu PO-PSL, mamy prawo oczekiwać szybkiego spełnienia obietnic, które Platforma formułowała wobec województwa śląskiego.

Dziś rozpoczyna się pierwszy ze stu dni, których PO będzie potrzebować na zadekretowanie na Śląsku i w Zagłębiu metropolii. W poprzedniej kadencji Sejmu Platforma ustawy metropolitalnej nie przygotowała, choć przeciwności więcej było urojonych niż rzeczywistych. Tak czy inaczej, nadszedł czas na wywiązanie się z tej deklaracji. Tomasz Tomczykiewicz, szef regionalnych struktur rządzącej partii, obiecał też doprowadzenie do nadania językowi śląskiemu statusu języka regionalnego, co wiąże się z budżetowymi pieniędzmi na jego pielęgnowanie i naukę w szkołach. Z punktu widzenia śląskich interesów to druga istotna kwestia, w której Platforma musi dotrzymać słowa.

O składzie nowego rządu Tuska spekulowano już kilka miesięcy przed wyborami. Trudno sobie wyobrazić, by zabrakło w nim miejsca dla Ślązaczki Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego. Z racji swojego doświadczenia, kandydatką do objęcia resortu pracy i polityki społecznej będzie zapewne Joanna Kluzik-Rostkowska (choć mało prawdopodobne jest oddanie kontroli nad tym resortem przez PSL, któremu MPiPS dziś podlega).

Na innych regionalnych reprezentantów w rządzie nie mamy co liczyć.

Oprócz wymienionych, pewniakami do zachowania tek są Radosław Sikorski (MSZ) i - raczej - Krzysztof Kwiatkowski (Ministerstwo Sprawiedliwości) oraz Jacek Rostowski. Przypominamy, że od tego ostatniego w największej mierze zależeć będzie decyzja o uwolnieniu od opłat przejazdów autostradami A1 i A4 w obrębie aglomeracji. Taki scenariusz gwarantował tuż przed wyborami wizytujący Śląsk premier Tusk, wcześniej podobną obietnicę złożył minister Rostowski. A jeśli te same osoby odpowiadają za te same kwestie, nie będzie nowych wymówek.

Pozostałe stanowiska ministerialne? Na liście resortów w jurysdykcji PO zapowiadano sporo zmian. Infrastruktura, wojsko, edukacja - to tylko część ośrodków rządu, w których spodziewani są nowi szefowie.

Choć Platforma niejednokrotnie patrzyła pożądliwym okiem na Ministerstwo Gospodarki, któremu podlegają sektory górniczy i energetyczny, PSL - jako były i przyszły koalicjant - ze swoich wpływów w tej dziedzinie na pewno nie zrezygnuje. Więc wejście na giełdę kolejnych, po JSW, spółek węglowych będzie przygotowywane w dotychczasowym leniwym tempie. A za górnictwo w resorcie gospodarki nadal będą odpowiadać ludzie spoza Śląska. Ludowcy na pewno utrzymają też panowanie w Ministerstwie Rolnictwa.

WYBORY 2011: NAJŚWIEŻSZE WYNIKI GŁOSOWANIA CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKIE WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH

WSZYSTKO O WYBORACH 2011 W GLIWICACH OD PONIEDZIAŁKU NA GLIWICE.NASZEMIASTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!