Mogą odpracować swój dług robiąc w Czeladzi porządki

  Mogą odpracować swój dług robiąc w Czeladzi porządki

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mogą odpracować swój dług robiąc w Czeladzi porządki
  Czeladź będzie niebawem jednym z najbardziej zadbanych i czystych miast w Zagłębiu. Dlaczego? Bo do prac porządkowych w mieście przystąpi całkiem nowa ekipa.
  Mogą odpracować swój dług robiąc w Czeladzi porządki
  Chodzi o zalegających z opłatami czynszowymi lokatorów mieszkań Zakładu Budynków Komunalnych w Czeladzi. Będą w ten sposób odpracowywać swój dług.

  - Wystarczy tak naprawdę chęć uporania się z koszmarem spłaty zadłużenia, całą resztę prostych formalności załatwiamy my - tłumaczy Lena Wardenga, dyrektor ZBK w Czeladzi.

  Co trzeba zrobić? Wystarczy zgłosić się do ZBK z deklaracją spłaty długu. Dłużnicy mogą kosić trawę, plewić, dbać o kwiaty i krzewy, grabić liście, a zimą odgarniać śnieg. Ale nie tylko. Można pomagać przy odnawianiu mieszkań, malowaniu klatek schodowych.

  Zajęć dla nikogo nie zabraknie i chętnych do ich wykonania także nie brakuje. Do ZBK zgłosiło się już 43 chętnych. 29 już pracuje na rzecz miasta. Kolejnych 12 osób po szkoleniu rozpocznie prace.

  - Jesteśmy z mężem w bardzo trudnej sytuacji. Dzięki temu, że możemy odpracować dług grabiąc liście i sprzątając, unikniemy eksmisji - mówi Grażyna (nazwisko do wiadomości redakcji).

  Podczas spotkania mediacyjnego zawierany jest stosowny aneks do umowy najmu. Zmniejszenie zadłużenia zależy przede wszystkim od zaangażowania najemcy, przepracowanego czasu i przede wszystkim rzetelności.

  Nie są pierwsi


  W innych miastach w województwie już wykorzystuje się ten pomysł.

  W Mysłowicach praca na rzecz gminy jest wyceniana w okresach miesięcznych, a stawka wynosi 8 zł za godz. Podobnie jest w Świętochłowicach. W ub. roku 43 osoby odpracowały zaległości. Obecnie pracuje 10. Wynagrodzenie jest godzinowe. Praca sześć godzin dziennie (5 zł za godz.).

  W Będzinie z takiego rozwiązania zrezygnowano 10 lat temu, bo miasto nie było zadowolone z jakości pracy, jaką w zamian za dług świadczyli lokatorzy.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama