Kto ze śląskiej drużyny PO ma szansę popracować w rządzie....

  Kto ze śląskiej drużyny PO ma szansę popracować w rządzie. Oto pewne typy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Tomczykiewicz, Elżbieta Bieńkowska, Beata Małecka-Libera - nazwiska tych polityków PO z naszego regionu pojawiają się na giełdzie kandydatów na ministrów w przyszłym rządzie.
  Premier Donald Tusk zapowiada, że do końca roku rewolucji nie będzie. Ten czas potrzebny mu jest, by bezkolizyjnie ułożyć stosunki w koalicji. W Warszawie konsultacje PO-PSL idą jednak pełną parą, a premier Tusk robi pierwsze przymiarki do rządowych posad. Jeszcze przed kampanią zapowiedział, że nowych nazwisk będzie więcej niż starych. Przebudowie ma ulec nie tylko skład rządu, ale też struktura poszczególnych ministerstw.

  Podział MSWiA na MSW oraz Główny Urząd Administracji Publicznej, podległy bezpośrednio premierowi, to kwestia niedalekiej przyszłości. Ministerstwo Infrastruktury zmieni zakres działania i nazwę na Ministerstwo Transportu. Powstanie Ministerstwo Cyfryzacji, a energetyka i środowisko połączą kompetencje. Liczna reprezentacja śląskiej Platformy w Sejmie powinna przełożyć się na ministerialne stołki i to nie byle jakie stołki.

  Sprawa pierwsza: w jakiej roli wystąpi szef śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz, który wprowadził do Sejmu 31 szabel, a do Senatu aż 12. Obecnie Tomczykiewicz jest szefem klubu PO i ze względów prestiżowych nie może objąć stanowiska niższego od ministerialnego. Z naszych informacji wynika, że w grę mogą wchodzić Ministerstwo Skarbu, albo resort administracji publicznej, co jest ważne w związku z zobowiązaniem PO, dotyczącym stworzenia na Śląsku metropolii.

  OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

  Pewne jest pozostawienie na stanowisku minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej oraz Adama Zdziebły w roli jednego z jej zastępców, który w cuglach, jak i Bieńkowska, wygrał wybory do Senatu. Wiceministrem edukacji ma nadal być posłanka z Gliwic, Krystyna Szumilas.

  W Ministerstwie Środowiska mamy już swojego człowieka, czyli podsekretarza stanu Bernarda Błaszczyka i nic nie zapowiada zmiany, nawet jeśli ministerstwo zostanie inaczej sformatowane. Z nowości czeka nas transfer do Ministerstwa Zdrowia, gdzie funkcję wiceministra miałaby pełnić Beata Małecka-Libera, posłanka PO z Zagłębia, która w minionej kadencji blisko współpracowała z minister Ewą Kopacz.

  Niewykluczone, że Joanna Kluzik-Rostkowska, teraz posłanka z Rybnika, zostanie wiceministrem pracy i polityki społecznej. Koalicyjna próba sił zdecyduje o tym, komu przypadnie najważniejsze dla przyszłości województwa śląskiego Ministerstwo Gospodarki ( teraz w rękach ludowców). W kuluarach plotkuje się, że premier Pawlak wolałby stracić kontrolę nad rolnictwem, niż zrezygnować z wpływów w gospodarce.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łukaszczyk

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Ten nauczyciel znawcą górnictwa ha,ha,ha.To partyjny karierowicz,dbający o swoje koryto,ale w tej partii tacy robią kariery.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama