Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Sprawdź, jak postępuje budowa Muzeum Śląskiego

Justyna Przybytek
Wielki wykop na placu budowy ma aż 16 metrów głębości
Wielki wykop na placu budowy ma aż 16 metrów głębości Arkadiusz Ławrywianiec
270 tys. m sześc. ziemi, 16 tys. m sześc. betonu i wykop głęboki na 16 metrów - to największa, obok budowy nowego dworca kolejowego, inwestycja w Katowicach - nowe Muzeum Śląskie. Roboty na terenie po kopalni Katowice trwają od lipca. Gdyby Budimex - generalny wykonawca - zdecydował się wywozić ziemię z wykopu bez przerwy, wywrotki wyjeżdżałyby z budowy co 2-3 minuty. Aby nie sparaliżować ruchu w okolicach katowickiego ronda, firma usypuje hałdę na placu budowy, i ziemię wywozi stopniowo.

W międzyczasie buduje. Na dnie wykopu - pod gmachem głównym muzeum - płytę fundamentową, która będzie gotowa do końca roku. A w wykopie, w którym pomieści się hol muzeum, powstają ściany podziemnego obiektu. W sumie do budowy grubych na dwa metry płyt fundamentowych potrzeba 16 tys. m sześc. betonu.

Na placu budowy pracuje 200 osób. W piątek pojawi się tu pierwszy z czterech, wysoki na 30 metrów żuraw. Maciej Kołtonowicz, dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Południe Budimex, mówi, że roboty przebiegają bez opóźnień, choć nie bez niespodzianek. Grunty na placu budowy zaczęły się osuwać, jak podejrzewają budowlańcy, w wyniku dzikiej eksploatacji na tym terenie.

- Spękania gruntu spowodowały częściowe naruszenie konstrukcji budynku dawnej stolarni oraz magazynu odzieżowego - przyznaje Kołtonowicz. Budimex zabezpieczył skarpy i wzmocnił budynki.
Budowa potrwa do marca 2013, a pierwsi zwiedzający wejdą do środka w lipcu. Projekt austriackiej pracowni Riegler&Riewe Architekten zakłada, że główny czterokondygnacyjny gmach muzeum znajdzie się pod ziemią, podobnie hol główny oraz parking na 232 samochody.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Wystawy muzealne będą oświetlane światłem dziennym, poprzez szklane wieże, które z podziemi wystrzelą nad powierzchnię. Na górze powstanie budynek administracyjny. Wyeksponowana zostanie odnowiona wieża szybu "Warszawa", która zamieni się w punkt widokowy. W maszynowni powstanie kawiarnia i restauracja, a w magazynie odzieżowym - Centrum Scenografii Polskiej.

Budowa muzeum to pierwsza z inwestycji w tzw. strefie kultury przy Roździeńskiego. Obok trwają już prace związane z budową układu drogowego. M.in. przedłużona zostanie ul. Dudy Gracza. Trwają też przygotowania do budowy obok Spodka Międzynarodowego Centrum Kongresowego - ma ruszyć jeszcze w październiku. Nadal trwa przetarg na wybór budowniczych siedziby NOSPR.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty