Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach księża zastanawiali się, ile polityki ma być w kościele

Agata Pustułka
Podczas kazań duchowni zbyt często pozwalają sobie na aluzje polityczne
Podczas kazań duchowni zbyt często pozwalają sobie na aluzje polityczne arc.
Diecezja bielsko-żywiecka: ksiądz z ambony mówi, że nóż mu się w kieszeni otwiera, gdy patrzy na premiera Donalda Tuska.

Jasna Góra: wierni słyszą, że nowa globalizacja nie przewiduje istnienia Polski, która stanie się... Judeokolonią, Generalną Gubernią, priislamskim krajem.

Lublin: jeden z księży przerywa wygłaszane przez kolegę - duchownego kazanie, prosząc, by ten nie mówił o polityce, ale o kwestiach religijnych.

Takie przykłady zachowań duchownych przytoczył wczoraj w Katowicach nie Janusz Palikot, ale ksiądz Wiesław Przyczyna, przewodniczący Sekcji Homiletów Polskich, rozpoczynając pierwsze sympozjum poświęcone polityce na ambonie.

Spotkanie było próbą wytyczenia granic do jakich może posunąć się ksiądz mówiąc publicznie o polityce. I przede wszystkim było próbą odpowiedzi na pytanie, czy ambona powinna być miejscem politycznego przekazu.

Ks. Przyczyna sięgnął do ostatnich badań TNS OBOP, które powinny dać polskim księżom i hierarchom wiele do myślenia. Wynika z nich, że 66 proc. polskich katolików przeszkadza polityczne zaangażowanie kościoła, 27 proc. uważa, że wpływy kościoła są zbyt duże, a tyle samo, uznaje, że mieszanie się duchownych do życia politycznego jest im obojętne.

I jeszcze jedna ważna liczba, która znalazła się w raporcie ministra Michała Boniego o młodych. Otóż aż 70 proc. młodych Polaków nie chce, by kościół angażował się politycznie. A młodzi to przecież przyszłość kościoła i trzeba patrzeć na ich oczekiwania. - Obecność polityki w kościele to temat trudny, ale konieczny do podjęcia. Mówimy o tym kilka dni po wyborach, co jest jednak tylko zbiegiem okoliczności - uśmiechał się ks. Andrzej Żądło, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie zorganizowano konferencję.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Termin konferencji to przypadek, ale nie są już nim wyniki wyborów, które do Sejmu wyniosły Ruch Palikota, czyli siłę polityczną bazującą na antyklerykalnych hasłach. Teraz posłowie spod znaku Palikota chcą, by z sali Sejmu zniknął krzyż. Głoszą idee świeckiego państwa.

- Wiara nie jest zawieszona na jednym krzyżu - mówi ks. Grzegorz Strzelczyk, wybitny teolog ze Śląska.

Czy obecna krucjata to reakcja na obronę krzyża smoleńskiego oraz agresywny głos Radia Maryja z ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem na czele? - Można mówić o doraźnych reakcjach na pewne wydarzenia, ale też o procesie kulturowym, jakiemu podlega polskie społeczeństwo - twierdzi ks. Strzelczyk.

Jak powinni postępować polscy duchowni? Sugerować się oczekiwaniami polskich katolików i milczeć? Zignorować te oczekiwania, co dzieje się niestety często i potem skutkuje takimi, a nie innymi wynikami OBOP-u. A może wybrać wyjście pośrednie?

Ksiądz Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że to Jezus Chrystus dokonał rozróżnienia świata polityki i religii mówiąc: oddajcie Cezarowi, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.

Duchowny przywołał też opinię obecnego papieża Benedykta XVI, który analizując historyczne wydarzenia ocenił, że na sojuszu tronu i ołtarza kościół zwykle tracił. - Nie jest ten sojusz wskazany, choć nie każda relacja jest zła- stwierdził ks. Mazurkiewicz.

- Ksiądz z ambony nie może mówić na kogo głosować. Misją jest pokazywać i promować świat wartości - wyjaśnia ks. Artur Malina z UŚ.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Katowicach księża zastanawiali się, ile polityki ma być w kościele - Dziennik Zachodni