Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójkątny rynek w Jaworznie za rok będzie nie do poznania

Anna Zielonka
Już za rok trójkątny rynek w Jaworznie zyska nowe oblicze. Jaworzniccy urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wyłonienie firmy, która zbuduje starówkę od nowa.

Jaworzno to jednak nie jedyne miasto naszego województwa, w którym zmieni się wygląd rynku. Nowoczesne centrum miasta ma już na przykład Ruda Śląska. Będą mieć Piekary Śląskie.

Na piękny, godny stolicy regionu rynek, czekają również Katowice. Rynek w Jaworznie jest jednak wyjątkowy, bo trójkątny. W Polsce jest ich zaledwie kilka. Można je znaleźć m.in. w Łowiczu, Brodnicy, Sępólnie Krajeńskim i właśnie w Jaworznie.

O modernizacji jaworznickiej starówki mówi się już od kilku lat. Na rozmowach i obietnicach dotej pory jednak się kończyło, bo na remont wciąż brakowało pieniędzy. W końcu się znalazły - Jaworzno w połowie tego roku dostało na ten cel 13 mln zł z UE. Resztę, czyli 4 mln zł, gmina zapłaci z własnego budżetu.

- Już w przyszłym roku miasto będzie miało nowy rynek, a w ciągu dwóch lat odnowione zostaną ulice, które do niego przylegają - Mickiewicza, Pocztowa, Zielona i św. Barbary - obiecuje Dariusz Starzycki, zastępca prezydenta Jaworzna.

Firma, która zostanie wyłoniona w przetargu (oferty potencjalnych inwestorów poznamy w listopadzie), remont rozpocznie już na wiosnę.

Jaworznianie mówią - w końcu. Nie mogli już bowiem patrzeć na opustoszałą płytę, na której bardzo rzadko coś się dzieje.

- Zamiast kawiarni, w przyrynkowych kamieniczkach są sklepy, banki i kantory. Starówka wygląda teraz jak centrum handlowe na świeżym powietrzu. Cieszę się, że to się zmieni - mówi Igor Niedziela, mieszkaniec Jaworzna.

Jak będzie wyglądał nowy rynek? Po pierwsze, starówka zostanie odcięta od ruchu samochodowego. Autem będzie można przejechać tylko przed kościołem w centrum miasta (wyjątkiem są mieszkańcy okolicznych kamienic, straż miejska, policja, straż pożarna i pogotowie).
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Na starówce znajdą się m.in. wieża mediów, zegar wodno-słoneczny, fontanny, skoczki wodne i jawor, który symbolizuje Jaworzno. Starówka będzie podzielona na dwie części. Na obszarze bliżej biblioteki pojawią się klimatyczne kawiarenki i restauracyjki (zamiast sklepów) ławki, scena, a jaworznicka starówka stanie się miejscem spotkań kulturalnych. Druga część (bliżej kościoła) ma się zazielenić.

Dzisiaj rynki są salonami miast. Powracamy do tradycji

Ze Stanisławem Lessaerem, projektantem nowego rynku w Jaworznie, rozmawia Anna Zielonka

Kiedyś rynek był miejscem handlu. Dzisiaj jest inaczej?
Rynek od zawsze kojarzył się z miejscem nobilitowanym. Chcemy czuć się na nim dobrze. Kiedyś był jednak miejscem komercyjnym, na którym odbywał się handel. W dzisiejszych czasach rynki stają się niejako salonami miast. Następuje powrót do tradycji miejsca.

Starówka w Jaworznie nie jest typowym rynkiem. Przypomina trójkąt. Trudno było zaprojektować ją na nowo?
Jaworznicki rynek jest bardzo ciekawy, ma bardzo złożoną niejednolitą przestrzeń. Przyznaję, że jego zaprojektowanie nie było łatwe ze względu na duże różnice wysokości. Było to jednak ciekawe wyzwanie, któremu, mam nadzieję, podołałem.

Na rynku pojawi się symboliczny jawor.
Tak, bowiem jest to drzewo, które znajduje się w herbie Jaworzna i właśnie od jaworu pochodzi nazwa miasta.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!