W weekend świętuje Teatr Śląski w Katowicach. Ma już 104...

  W weekend świętuje Teatr Śląski w Katowicach. Ma już 104 lata

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gmach Teatru Śląskiego gości widzów już od 104 lat

  Gmach Teatru Śląskiego gości widzów już od 104 lat ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Niech nikt nam nie mówi, że białe jest czarne, a u nas nie kwitnie życie kulturalne! Kwitnie tak obficie, że w najbliższy weekend wielbiciele sztuki gotowi są rozdwoić się, żeby tylko wszystko pooglądać i wszystkiego posłuchać.
  Gmach Teatru Śląskiego gości widzów już od 104 lat

  Gmach Teatru Śląskiego gości widzów już od 104 lat ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Swoje tradycyjne święto - zwane po prostu "Urodzinami" - obchodzi Teatr Śląski w Katowicach. Powód do świętowania jest niezwykły - gmach teatru gości widzów już od 104 lat.

  Na Urodziny szykuje "Wyspiański" niespodziankę - spektakl dyplomowy swojego Studium Aktorskiego. Adepci sztuki dramatycznej pokażą inscenizację dowcipnej (i niesłusznie zapomnianej) komedii "Achilles i panny" Artura Marii Swinarskiego, w reżyserii Henryka Adamka. W przedstawieniu, dyplomantom towarzyszyć będą doświadczeni aktorzy Teatru Śląskiego - Anna Wesołowska i Roman Michalski. Na widowni nie zabraknie natomiast przyjaciół i mecenasów tej sceny.

  Pamiętajcie; urodzinowa uroczystość rozpocznie się na Dużej Scenie teatru 14 października, o godz. 19. Ale warto przyjść godzinę wcześniej. Wtedy zaprezentowana zostanie długo oczekiwana multimedialna kurtyna, autorstwa Piotra Szmitke. Wręczone zostaną też grafiki dla "Przyjaciół Teatru" i "Głów Otwartych na Teatr".

  Atrakcyjnie zapowiada się - już nie weekend, ale cały tydzień - w zabrzańskim Teatrze Nowym. W sobotę rusza tu XI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Przegląd cieszy się ogromnym powodzeniem publiczności i "obrósł" mnóstwem ciekawych imprez towarzyszących (np. w dniach 17-21 października warsztaty dramatopisarskie prowadzi sam Paweł Demirski). Jeśli ktoś z Czytelników nie odkrył jeszcze tej świetnej imprezy, serdecznie ją polecamy. Na scenie Nowego, w Kopalni Sztuki, a nawet w klubie "Impresja" prezentowane będą współczesne dramaty m.in. Sylwii Chutnik, Mira Gavrana, Tadeusza Słobodzianka i Bożeny Keff. Wystąpią zespoły z całej Polski, ale festiwal otworzą gospodarze, którzy przedstawią sztukę "Gorące lato w Oklahomie" Tracy Letts (15.10, g. 18). Informacje o spektaklach na: www.teatrzabrze.pl

  To nie koniec. 14 października (g. 19.30) NOSPR zainauguruje nowy sezon, a wydarzeniem wieczoru będzie prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara. W będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia rusza scena dla dorosłych, z pierwszą premierą - "Kartoteką" Tadeusza Różewicza (14.10, g. 18). W tym samym dniu Teatr Zagłębia w Sosnowcu kusi inscenizacją dramatu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" (g. 19), a Teatr Rozrywki (g. 19) zaprasza na "Koguta w rosole".
  Jedyne pocieszenie, że część tych atrakcji wchodzi na stale do repertuaru. Uff, co za ulga...

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama