Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy uczą się języków obcych równie szybko jak młodzi ludzie

Sławomir Cichy
Uniwersytet  Trzeciego Wieku w Rybniku.  Jadwiga Fojcik i Bożena Szymura uczą się angielskiego
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku. Jadwiga Fojcik i Bożena Szymura uczą się angielskiego Adrian Lubszczyk
Seniorzy równie skutecznie jak młodzi mogą uczyć się języków obcych. Co więcej, najnowsze badania dowiodły, że szczególnie w zakresie słownictwa i struktury języka dorośli podczas nauki są lepsi niż dzieci. Padł więc ostatni mit i stereotyp zgodnie z którym dojrzały wiek wiąże się z trudnościami w przyswajaniu nowej wiedzy.

Właśnie rozpoczął się kolejny rok akademicki Uniwersytetów Trzeciego Wieku i kursy językowe są wręcz oblegane. Wniosek z tego jest jeden. Seniorzy od dawna mają świadomość tego, co dopiero teraz odkryli naukowcy.

- Mamy kilkanaście grup. Przeważa oczywiście język angielski, ale nasi studenci również chętnie uczą się niemieckiego - mówi dr Helena Hrapkiewicz, szefowa UTW przy Uniwersytecie Śląskim.
Tylko w Katowicach i Sosnowcu w kilkunastu grupach, języki Szekspira i Goethego zgłębia ponad 260 osób. A przecież Uniwersytety Trzeciego Wieku działają również w innych miastach regionu.

Dodając do tego komercyjne szkoły języków szacuje się że co najmniej kilka tysięcy seniorów rozpoczyna właśnie po raz pierwszy życiu swoją przygodę z językiem obcym. Powody przełamania dotychczasowej niechęci do nauki są różne. Od chęci poznania czegoś nowego do wakacyjnych planów podróżniczych, w których niezbędna jest możliwość komunikowania się bez konieczności używania rąk zamiast języka.

Największą przeszkodą w nauce języków obcych przez seniorów są ich wątpliwości dotyczące własnych możliwości. A wszystko dlatego, że nadal pokutuje nieprawdziwa zasada mówiąca, że "im wcześniej się zacznie, tym lepiej". Ma ona obowiązywać zwłaszcza w nauce języków obcych.

- Sukcesy w nauczaniu języka przychodzą zawsze, jeśli nauczyciel pamięta, że nauczanie osób starszych powinno stanowić przyjemne doświadczenie. Uczymy przede wszystkim komunikowania się i przydatnych np. w podróży zwrotów i wyrażeń. Wyjazd za granicę i pierwszy sukces językowy jest najlepszą motywacją do dalszej nauki - mówi Katarzyna Rachel, germanistka a dr. Hrapkiewicz dodaje: - Proszę nie zapominać, że młodzi wyjeżdżają za granice na stałe. Dla ich dzieci pierwszym językiem staje się angielski, niemiecki czy francuski. Mogę przytoczyć przykłady seniorów, którzy zdecydowali się na naukę języka, by móc zrozumieć wnuki. A kiedy jest właściwa motywacja, siedemdziesiąte urodziny nie są żadną przeszkodą.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Naucz się 1000 słów. To na początek zupełnie wystarczy

Z nauką języka obcego jest jak z rzucaniem palenia. Trzeba mieć motywacje, czyli chcieć to zrobić. Nie należy bać się błędów językowych ani ich poprawiania przez nauczyciela czy rozmówcę. Właśnie na błędach się uczymy. Poprawianie traktujmy jako szansę na poprawną wymowę.

Uczcie się tak jak małe dzieci, przez powtarzanie. To naturalny sposób na zapamiętywanie bez specjalnego starania się, o to. Przecież tak poznaliście polski mając nieco ponad rok życia. Bez pojęcia czym jest podmiot, orzeczenie, określenie ani gdzie powinny pojawić się w zdaniu. Skoro w ten właśnie sposób uczyliście się swojego pierwszego języka, dlaczego drugiego mielibyście uczyć się inaczej? W życiu codziennym słowa spotykacie w losowych odstępach czasu, kojarząc je jednocześnie ze znaczeniem i wymową.

Przy wyborze kursu stosujcie zasadę - że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Dlatego poproście o metodę nauczania, która skupia się na zrozumieniu rozmówców. Chodzi o to, by uczyć się tylko tego, czego najbardziej potrzebujecie jako osoby początkujące w nauce języka obcego. By zrozumieć drugiego człowieka i płynnie się z nim porozumieć wystarczy znać 1000 najczęściej używanych słów w danym języku.

Najlepiej uczyć się po-przez działanie, dlatego należy dążyć do kontaktu z językiem. Chodzi o rozmowy z cudzoziemcami, oglądanie filmów w oryginale (z podpisami lub nie), słuchanie piosenek, czytanie stron internetowych prasy popularnej, której język operuje najczęściej używanymi słowami.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!