Ważne
  Nie zależy im na węglu

  Nie zależy im na węglu

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś premier Donald Tusk jedzie do Kijowa. To będzie trudna wizyta, bo na Ukrainie dzieje się źle.
  We wtorek rozpadła się pomarańczowa koalicja bloku premier Tymoszenko i prezydenckiego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. W środę do dymisji podał się przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Blok Tymoszenko wszedł w sojusz z prorosyjską Partią Regionów i komunistami. Partie te przegłosowały ograniczenie kompetencji prezydenta. Niewykluczone są przedterminowe wybory parlamentarne.

  Jeśli wypadki będą toczyły się w takim tempie, Euro 2012 będziemy organizować... z Rosją.
  Bo kiedy Ukraina zaczęła dryfować wprost w objęcia Moskwy, nadzieje na utrwalenie porządku demokratycznego, zbliżenie do NATO i UE, oddalają się w błyskawicznym tempie. Już niedługo w Kijowie i we Lwowie może być tak, jak jest na Krymie, gdzie Rosjanie i język rosyjski królują wszechwładnie. Pewien mój znajomy dominikanin został wyproszony przez kierowcę z autobusu w Symferopolu za to tylko, że rozmawiał po polsku. "Zdies gawarim pa ruski" - powiedział kierowca.

  Prawosławna cerkiew (prorosyjska) przejmuje na Ukrainie opuszczone świątynie. Piękna Julia manifestacyjnie współpracuje z Wiktorem Janukowyczem. Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę, że wokół prezydenta pełno weteranów UPA, i że sympatie Tymoszenko (b. działaczki Komsomołu) do UPA i OUN są dobrze znane (w sierpniu 2004 r. była współorganizatorką akcji "Wołyń - ukraińska ziemia; OUN i UPA - nasi bohaterowie") premier Tusk będzie miał mnóstwo tematów do omówienia w imieniu Polski i UE. Coraz trudniej przyjdzie nam przekonywać świat, że Ukraina składa się z samych przyjaciół Zachodu. Tymczasem parlament Krymu zwrócił się do Rady Najwyższej Ukrainy z apelem o uznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Scenariusz kaukaski jest już gotowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama