Ważne
  Ustroń: Ponad 15 mln sadzonek w Beskidach dzięki unijnemu...

  Ustroń: Ponad 15 mln sadzonek w Beskidach dzięki unijnemu programowi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 15 mln sadzonek drzew - głównie jodły, buka i jawora - zasadzili w ciągu minionych trzech lat w Beskidach polscy i słowaccy leśnicy. Wart ponad 5,6 mln euro międzynarodowy projekt w większości został sfinansowany z unijnych środków.
  We wtorek w Ustroniu (Śląskie) leśnicy i ekolodzy podsumowali realizację trwającego od początku 2009 r. projektu. Podkreślali przy tym, że przedsięwzięcie to istotna, ale stosunkowo niewielka część trwającego już od kilkunastu lat programu rewitalizacji beskidzkich lasów. Leśnicy szacują, że przebudowa drzewostanów w Beskidach zajmie jeszcze co najmniej 30 lat.

  Rewitalizacja i zmiana charakteru lasów w tym rejonie jest konieczna, ponieważ masowo zamierają tam dominujące w drzewostanie świerki.
  Powodem jest przede wszystkim monokulturowy charakter tego posadzonego w XIX wieku przez człowieka lasu, ale także ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia przemysłowe czy inwazja kornika i opieńki. W miejsce świerków leśnicy stopniowo wprowadzają inne gatunki drzew - jodłę, buk, jawor i modrzew. Sadzi się także świerki, ale zdecydowanie mniej.

  Naczelnik wydziału zagospodarowania lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Maria Łabno, szacuje, że dotychczas przebudowa drzewostanu objęła ok. 20 tys. hektarów beskidzkich lasów, a drugie tyle czeka jeszcze na przebudowę. Rocznie leśnicy zadrzewiają innymi gatunkami drzew ok. 1,5-2 tys. hektarów. W tym tempie prace zajmą jeszcze kilkanaście lat; efekty będą widoczne gdy drzewa urosną, za ok. 30-40 lat.

  Częścią wieloletniego procesu rewitalizacji był kończący się właśnie unijny projekt, obejmujący lasy na polsko-słowackim pograniczu. Po stronie polskiej przebudowano drzewostan na powierzchni 1169 hektarów, na Słowacji - 721 hektarów. Średnio na jeden hektar przypada ok. 8 tys. nowych sadzonek - w sumie od 2009 r. posadzono ich ponad 15 mln.

  Cały projekt kosztował ponad 5,6 mln euro, z czego blisko 4,8 mln euro pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łabno zapowiedziała, że leśnicy będą starać się o dalsze unijne fundusze, ze środków przeznaczonych na lata 2014-2020.

  W ramach projektu powstała transgraniczna trasa edukacyjna "Beskidzka zielona ścieżka", przy której, oprócz ław, stołów czy zadaszeń dla turystów, postawiono także dwujęzyczne tablice informacyjne, dotyczące nie tylko realizowanego przedsięwzięcia, ale także walorów przyrodniczych Beskidów. Leśnicy przekonują, że wielogatunkowy las, o zróżnicowanym wieku drzew, o wiele lepiej niż świerkowe monokultury spełnia funkcje retencyjne, przeciwpowodziowe, glebochronne i klimatotwórcze.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama