Częstochowa: Zakończyły się warsztaty "Design w terenie"

  Częstochowa: Zakończyły się warsztaty "Design w terenie"

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Projektanci, urbaniści oraz studenci kierunków artystycznych przez siedem dni pracowali nad koncepcjami ożywienia przestrzeni publicznej gminy Mstów (Śląskie). We wtorek przedstawili trzy propozycje w ramach projektu "Design w terenie".
  W skład zespołu projektowego weszli studenci kierunków artystycznych z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W zespole byli także freelancerzy oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Pracami w gminie kierowała dwójka ekspertów: konsultantka User Experience i Design Thinking Agnieszka Szóstek z Warszawy oraz urbanista Michał Stangel z Gliwic.

  Zespół składający się z 15 osób spędził w Mstowie siedem dni. Zanim przystąpili do opracowywania projektów ożywienia przestrzeni publicznej zorganizowali debatę z mieszkańcami. Zapytali ich jakich zmian oczekują.

  Powstały trzy koncepcje ożywienia gminy: wyeksponowanie atrybutów turystycznych, zagospodarowanie zabytkowych stodół na eko-hotele oraz zaktywizowanie miejscowego ośrodka kultury.

  - W gminie znajduje się siedem ciekawych punktów rekreacyjnych, które są rozrzucone po całej okolicy i nie ma niczego co by je scalało, dlatego opracowaliśmy koncepcję stworzenia szlaku turystycznego łączącego wszystkie te miejsca - powiedziała Szóstek.

  Na szlaku znajdą się m.in.: zabytkowe stodoły, kościół, przystań kajakowa nad Wartą, rynek, zalew oraz tzw. skała miłości (wapienna skała, która kształtem ma przypominać serce).

  W ramach rewitalizacji pochodzących z dziewiętnastego wieku kompleksu zabytkowych stodół, młodzi designerzy zaproponowali mieszkańcom kompleks eko-hoteli, które mają połączyć tradycję z nowoczesnością, poprzez wzornictwo, zdrowy tryb życia i promocję produktów regionalnych.

  - Stodoły stawiano obok siebie, ze względu na brak miejsca w obejściach. Część z nich była drewniana, inne z białego wapienia. Do obecnych czasów przetrwały dwie, pozostałych dziesięć zachowało się szczątkowo. Dlatego zaproponowaliśmy, aby te ruiny stały się integralną częścią eko-hoteli - opowiadała Szóstek. Dodała, że pomysł spodobał się mieszkańcom, bo łączy się z powstaniem nowych miejsc pracy i rozwojem lokalnego biznesu.

  Trzecia koncepcja zakłada aktywizacją Gminnego Ośrodka Kultury poprzez ożywienie miejscowej biblioteki. Eksperci i studenci zaproponowali, aby na podwórku, które znajduje się obok budynku ośrodka, zaaranżować miejsce, które pełniłoby jednocześnie funkcję czytelni, kawiarni, małego kina i miejsca zabaw dla dzieci. Jego urządzaniem mieliby się zająć mieszkańcy, m.in. poprzez przekazanie swoich starych mebli.

  Zespół był odpowiedzialny za opracowanie samej koncepcji, czyli wskazania samorządowcom w jakim kierunku powinny pójść zmiany, które gmina sama będzie mogła później zrealizować.

  Urząd Marszałkowski (organizator warsztatów) wybrał liczący 10 tys. mieszkańców Mstów spośród ośmiu zgłoszeń.

  "Design w terenie" jest częścią szerszego projektu znanego pod nazwą "Design Silesia", który został zapoczątkowany w 2010 roku. W trakcie trwania "Desing Silesia" przeprowadzono 17 różnych inicjatyw - od badań dotyczących designu, poprzez spotkania z europejskimi ekspertami w tej dziedzinie po konkursy i wystawy promujące wzornictwo. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama