Katowice: Egzamin motorowerowy dla nastolatków

  Katowice: Egzamin motorowerowy dla nastolatków

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Egzamin motorowerowy dla nastolatków

  ©arc. PP

  Brak wyobraźni, chęć zaimponowania kolegom, całkowity brak rozwagi i świadomości bezpiecznej jazdy - oto zdaniem policjantów, główne przyczyny wypadków drogowych, których sprawcami są młodzi kierowcy.
  Katowice: Egzamin motorowerowy dla nastolatków

  ©arc. PP

  Jak pokazują statystyki, to osoby w wieku 18-25 lat, które siadają za kierownicą samochodu, były w 2010 roku sprawcami ponad 10 tys. wypadków na drogach woj. śląskiego. To 23 proc. wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń.

  Dzisiaj, by do podobnych sytuacji dochodziło jak najrzadziej, w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura w Katowicach-Janowie organizowany jest kurs na kartę motorowerową. Weźmie w nim udział 98 gimnazjalistów ze szkół w Katowicach i Sosnowcu. Jak informują policjanci z katowickiej drogówki, którzy przeprowadzą kurs, chętnych którzy nie zdążyli wcześniej zapisać się również przeszkolą i przeegzaminują.

  - Po takim kursie młodzież będzie wiedziała, na czym polega jazda na przykład skuterem, jakie zagrożenia się z tym wiążą oraz jakie przepisy obowiązują na drogach - mówi Janusz Jończyk z KWP w Katowicach.

  Jeśli zabraknie wyobraźni, to jazda na rowerze lub motorynce może skończyć się tragicznie. Przykładów takich nieszczęść jest sporo - kilka miesięcy temu w Wikłowie za Częstochową na DK1 pod rozpędzone porsche wjechał skuter. Dwaj chłopcy - 16 i 19 lat - którzy nim jechali, zginęli na miejscu.
  Karta motorowerowa jest pierwszym dokumentem, który upoważnia nastolatka (od 13 do 18 roku życia) do poruszania się po drogach publicznych i jeżdżenia, np. skuterem o maksymalnej pojemności silnika do 50 cm sześc. czyli z prędkością ok. 50 km na godz.

  Kiedy nastolatek osiągnie pełnoletność, takie prawo otrzymuje wraz z dowodem osobistym, nawet jeśli nie ma podstawowej wiedzy na temat zasad ruchu obowiązujących na drogach.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  NASZEMIASTO.PL POLECA:
  Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
  Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama