Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA: Rośnie stężenie pyłu zawieszonego w miastach Śląska i Zagłębia

Redakcja
arc
Wystarczyło kilka dni chłodu, żeby zimne powietrze docisnęło do ziemi pył zawieszony. Dopuszczalne stężenia są w niektórych miastach przekroczone o ponad 100 proc.!

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że we wtorek wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego. Najgorzej jest w: Rybniku o 156 proc., Wodzisławiu o 142 proc., Żywcu o 102 proc., Zabrzu o 96 proc., Gliwicach o 68 proc., Katowicach, Tychach i Sosnowcu o 60 proc., Dąbrowie Górniczej o 24 proc. W Bielsku Białej zanotowano przekroczenie jedynie o 2 proc.

Wysokie stężenie pyłu w województwie śląskim będzie się nadal mautrzymywało, zwłaszcza w pierwszej połowie doby, kiedy w godzinach poranno-przedpołudniowych będą występowały przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego, szczególnie na terenach miast i aglomeracji oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach rzek i obniżeniach terenowych. Od godzin popołudniowych powinna następować poprawa sytuacji aerosanitarnej.

Pył zawieszony jest mieszaniną niezmiernie małych cząstek i kropelek cieczy w powietrzu. Coraz więcej badań prowadzonych na świecie wykazuje statystyczny związek pomiędzy stężeniem pyłu zawieszonego a chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Zarówno długo- jak i krótkoterminowe narażenie na działanie pyłu zawieszonego w powietrzu może wywołać stany chorobowe. U osób żyjących przez wiele lat na obszarach o wysokim poziomie jego stężenia, zwiększa się prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobami układu krwionośnego. Ponadto zaobserwowano między innymi częstsze występowanie chorób płuc, redukcję ich funkcji, zapalenia oskrzeli, chroniczny kaszel, miażdżycę tętnic.

Krótkoterminowa ekspozycja na pył zawieszony (godzinna, dobowa) również może spotęgować dolegliwości płucne związane z astmą i z infekcjami dróg oddechowych, a u osób z chorobami serca może doprowadzić do arytmii, niedokrwienia lub nawet do zawału. Opierając się na badaniach przeprowadzonych w krajach Unii Europejskiej oszacowano skrócenie życia wśród ludzi wystawionych na zwiększony poziom pyłu o przeszło osiem miesięcy. Koszty spowodowane leczeniem chorób spowodowanych ekspozycją na pył sięgają setek miliardów euro rocznie.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!