Kolejna wizyta w spółdzielni "Rybka". Po premierze odwiedził...

  Kolejna wizyta w spółdzielni "Rybka". Po premierze odwiedził ją wojewoda

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O możliwościach pomocy i wsparcia z przedstawicielami spółdzielni socjalnej "Rybka" działającej na katowickim Nikiszowcu rozmawiał dziś wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
  Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk

  Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk ©Marzena Bugała

  Spółdzielnia socjalna "Rybka" powstała z inicjatywy mieszkańców Nikiszowca. Jej powstanie jest również jednym z efektów działania Programu Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu (PCAL), który został wdrożony przez katowicki MOPS. Celem tego Programu jest podniesienie poziomu aktywności mieszkańców dzielnicy Nikiszowiec i Janów oraz instytucji lokalnych na rzecz samodzielnego rozwiązywania ważnych problemów społecznych.

  CZYTAJ WIĘCEJ O NAJSŁYNNIEJSZEJ SPÓŁDZIELNI W POLSCE

  Pomysł ma swoje źródło w II Jarmarku na Nikiszu, podczas którego zaproponowano mieszkańcom spróbowanie swoich sił w roli przedsiębiorców.
  Rok później, 5 grudnia 2010 roku, podczas świątecznego jarmarku na Nikiszu członkowie Spółdzielni zainaugurowali swoją działalność. Mieli wówczas swoje stanowisko, na którym prowadzili zbiórkę pieniędzy na renowację i przeniesienie rzeźby - ryby, która od lat stoi przy ul. Szopienickiej w Nikiszowcu.

  W KATOWICACH POWSTAŁA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA RYBKA

  Początkowo Spółdzielnia działała w użyczonych przez MOPS pomieszczeniach. Obecnie jej siedziba mieści się w Giszowcu, przy ul. Radosnej 35a. Lokal ten, służący niegdyś mieszkańcom jako publiczna pralnia, łaźnia i magiel, Spółdzielnia przejęła od miasta na dwa lata.

  Obecnie Spółdzielnia zrzesza jedenastu członków, wśród których są niepełnosprawni i długotrwale bezrobotni. Jej celem jest zapobieganie bezrobociu poprzez dawanie zatrudnienia oraz aktywizację osób bezrobotnych. Ideą działalności spółdzielni jest również promocja Nikiszowca i regionu śląskiego. Spółdzielcy planują wytwarzanie gadżetów związanych z Nikiszowcem i Katowicami. Chcą również poprowadzić śląską kawiarnię i pracownię sitodruku oraz zająć się cateringiem, w ramach którego będą serwować śląskie obiady.

  3 października premier Donald Tusk spotkał się na śniadaniu z założycielami Spółdzielni socjalnej "Rybka", w jej siedzibie. Premier podkreślił wówczas wagę inicjatywy, jaką podjęli Spółdzielcy tworząc tę placówkę i tym samym podejmując walkę z bezrobociem.


  NASZEMIASTO.PL POLECA:
  Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
  Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rybka..

   elka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 49

   Bardzo dobrze ,że Wojewoda odwiedzi ludzi ,którzy nie czekając na "mannę z nieba" wzięli inicjatywę w swoje ręce.Będziemy mieli Świetną kawę i Śląskie jedzenie, w niedalekiej przyszłości.Inicjatywa...rozwiń całość

   Bardzo dobrze ,że Wojewoda odwiedzi ludzi ,którzy nie czekając na "mannę z nieba" wzięli inicjatywę w swoje ręce.Będziemy mieli Świetną kawę i Śląskie jedzenie, w niedalekiej przyszłości.Inicjatywa godna naśladowania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama