Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiem, czego dziś potrzebuje lewica

Józef Oleksy
Józef Oleksy
Józef Oleksy Bartek Syta/PP
Józef Oleksy w ekskluzywnym wywiadzie dla Dziennika Zachodniego mówi, czego dziś potrzebuje lewica i diagnozuje przyczyny wyborczej klęski na Śląsku i Zagłębiu.

Kto skupi lewicowy elektorat? W naszej dyskusji na temat przyszłości SLD wypowiadali się już Jerzy Markowski, Jerzy Urban oraz Zbyszek Zaborowski. Dziś swój punkt widzenia przedstawia Józef Oleksy, były premier i były szef SLD.

Z Józefem Oleksym, byłym premierem i byłym szefem SLD, rozmawia Marcin Zasada

Kto powinien być nowym szefem lewicy i dlaczego Ryszard Kalisz?
Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Możemy co najwyżej rozmawiać o cechach przyszłego przywódcy w wyidealizowanym wydaniu.

Ideał lewicy jest jeden - nazywa się Kwaśniewski i na partię matkę patrzy z boku. Istnieje natomiast taka cecha, bez której każdy polityk jest dziś niewiele wart: cięta riposta.
A ja dla odmiany wiem, czego dziś naprawdę potrzebuje lewica, która utraciła wyrazistość i wiedzę o tym, kogo chce reprezentować. W trakcie kampanii SLD chciał reprezentować wszystkich, przez co stracił swój pazur. Palikot to świetnie wykazał i zawłaszczył pakiet lewicowych haseł. Lewica wymaga nowego wyrazu, ale nie na kolejne wybory, tylko na następne 20 lat. Musi odpowiadać na pytania młodego pokolenia, które w SLD nie widziało alternatywy dla przyszłości. Cała Polska powinna wiedzieć, na czym chcemy opierać swój potencjał rozwojowy po wyczerpaniu się środków unijnych. To wyzwanie dla lewicy. Nie wiem, czemu nikt z jej liderów nie podjął tego tematu w trakcie kampanii.

A propos kampanii SLD: jej najgorszy moment według pana? Napieralski przychodzi z wujkami na debatę z Rostowskim?
To był wyraz pychy. Rostowski był lepiej przygotowany, a Napieralski po prostu nie miał wystarczającej wiedzy, żeby uczestniczyć w takiej dyskusji. Pamiętam jeszcze przedziwne porozumienie z BCC. W życiu nie spodziewałbym się, że lewicowa partia zwiąże się z organizacją promującą liberalną gospodarkę.

Jest taki jeden region w Polsce, w którym wielbi się Gierka i w którym SLD ma trzech prezydentów w trzech największych miastach.
Tak?

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Tak, to miejsce nazywa się Zagłębie. 10 lat temu miało 7 posłów. Dziś jednego. Z drugiego miejsca na liście.
I to najlepiej obrazuje skalę tej porażki. Ludzie odwrócili się od SLD nie dlatego, że mieli dość lewicy, tylko dlatego, że Sojusz nie jest już jedynym jej reprezentantem. A właśnie tak ciągle się zachowuje.

ZABOROWSKI: PO WYBORCZEJ KLĘSCE PODDAM SIĘ WERYFIKACJI

URBAN: ZBAWCĄ POLSKIEJ LEWICY BĘDZIE JANUSZ PALIKOT

MARKOWSKI: UBOLEWAM, ŻE NA ŚLĄSKU SLD WYSTRASZYŁO SIĘ IDEI AUTONOMII

Czy Zbyszek Zaborowski, szef SLD w województwie śląskim, powinien zrezygnować ze swojej funkcji, idąc śladem Napieralskiego?
Niekoniecznie. On przynajmniej zdobył mandat. Zmiany zacząłbym od regionów, gdzie liderzy nie dostali się do Sejmu. A Zaborowski? Sam musi wyciągnąć wnioski z tych wyborów.

Proszę zdradzić, jak układa się i układało listy wyborcze w SLD? Zaborowskiemu prawie wszystkie jedynki narzucił Napieralski. Do Sejmu weszła jedna - sam Zaborowski.
W podobnych okolicznościach Napieralski wyeliminował również mnie. W wyniku dziwnych machinacji, po 14 latach działalności parlamentarnej w Warszawie, dostałem pseudopropozycję startu z Nowego Sącza. Jak się układa listy w SLD? Na zasadzie sztabowo-gabinetowej i obiecanek cacanek. W tym roku to był jarmark.

Jerzy Markowski, były wiceminister i senator, wciąż członek SLD, mówi, że partia, szczególnie na Śląsku, stała się nijaka, bezbarwna, a do tego bezmyślna, prowadząc np. irracjonalną wojnę z ideą śląskiej autonomii.
Lubię i szanuję Markowskiego. To mądry człowiek, ale nie potrafię powiedzieć, czy ta diagnoza z autonomią jest słuszna. Faktem natomiast jest, że pozycja Sojuszu w terenie oklapła potwornie. Na Śląsku widać to jak na dłoni.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Jaka powinna być lewica na Śląsku, żeby wszystko było jak dawniej?
Śląsk i Zagłębie to bardzo ważne części Polski.

Gdyby Śląsk po każdej takiej deklaracji dostawał złotówkę, uzbierałby przez ostatnie lata więcej pieniędzy niż można wygrać w lotto.
No tak, wszyscy tak mówią. Ale Śląsk i Zagłębie to pole do popisu dla lewicy. Przede wszystkim trzeba odbudować struktury i dać szansę odpowiednim ludziom.

ZABOROWSKI: PO WYBORCZEJ KLĘSCE PODDAM SIĘ WERYFIKACJI

URBAN: ZBAWCĄ POLSKIEJ LEWICY BĘDZIE JANUSZ PALIKOT

MARKOWSKI: UBOLEWAM, ŻE NA ŚLĄSKU SLD WYSTRASZYŁO SIĘ IDEI AUTONOMII

Tylko czy już nie jest za późno? SLD to trup - tak mówi dziś prof. Kazimierz Kik.
Profesor Kik zawsze ma okazjonalne oceny. Teraz mówi inaczej niż przed wyborami, w których startował z poparciem SLD. Nie wszedł do parlamentu, to dokonał półobrotu w stosunku do Sojuszu.

Ale Aleksander Kwaśniewski politycznych piruetów się wystrzega, a powiedział, że za cztery lata Sojusz nie wejdzie do Sejmu.
I nie jest to wykluczone. Może okazać się, że nawet wybór nowego lidera i odbudowanie partii w regionach nie pomoże SLD. Wtedy trzeba będzie przyznać, że ta formuła ostatecznie się wyczerpała i czas powołać nową strukturę polityczną spajającą całą lewicę społeczną w Polsce.

Było tak poważnie, to na koniec coś śmiesznego: Zaborowski tłumaczy się, że SLD nie odczytało znaków czasu. Czyli wystarczyło trochę pobajdurzyć o legalizacji zioła, o podatku od sutanny i przygarnąć jakiegoś transwestytę? Byłoby ze 12 procent. Polityka to, zaiste, ruletka, w którą grają nałogowcy...
Trochę za prosta ta recepta pana Zaborowskiego. Przecież SLD ma w swoim programie większość haseł, które przejął Palikot. Trzeba by więc zapytać polityków Sojuszu, dlaczego swoją robotę wykonywali na pół gwizdka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiem, czego dziś potrzebuje lewica - Dziennik Zachodni