Katowice: Ponad 31 tys. zł zasili fundację "Iskierka" dzięki...

  Katowice: Ponad 31 tys. zł zasili fundację "Iskierka" dzięki licytacji obrazów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dwanaście obrazów wykonanych wspólnie przez dzieci i artystów zostało w środę zlicytowanych na rzecz Fundacji "Iskierka", która wspiera dzieci walczące z chorobą nowotworową. Podczas aukcji zorganizowanej w Teatrze Korez w Katowicach zebrano ponad 31 tys. zł.
  Każda zlicytowana praca została wykonana przez co najmniej dwóch autorów. Jednym z nich było dziecko.

  "Na aukcjach można zwykle kupić dzieła wykonane przez znakomitych artystów albo przez dzieci. Nasza fundacja złamała tę konwencję i przekazała do wylicytowania dwanaście prac, które są efektem konfrontacji świata widzianego z perspektywy dorosłego i dziecka" - powiedziała PAP dyrektor biura Fundacji "Iskierka" Aneta Klimek-Jędryka.


  Jako pierwsi do dzieła przystąpili artyści związani z katowicką Akademią Sztuk Pięknych, m.in. Jacek Rykała, Ireneusz Walczak, Andrzej Tobis, Janusz Karbowniczek. Każdy z nich, wykorzystując różne techniki, przygotował pracę, zajmując połowę wyznaczonego miejsca.

  Później pracę nad obrazami kontynuowały dzieci - w ramach warsztatów arteterapii (artystycznych), prowadzonych przez fundację w dziecięcych oddziałach onkologicznych na Śląsku. "Nasi podopieczni bawili się tymi obrazami. Niektóre z dzieci obracały je do góry nogami, inne bardzo mocno je kolorowały, albo wykańczały dzieło wraz z rodzeństwem" - dodała Klimek-Jędryka.

  Efekt tego twórczego spotkania stał się inspiracją do powstania kalendarza Fundacji na 2012 rok, którego premiera odbyła się podczas zorganizowanej w środę aukcji.

  Przedstawiciele fundacji są bardzo zadowoleni z sumy, jaką udało się zebrać. "To świetny wynik jak na tego typu aukcję charytatywną" - oceniła Klimek-Jędryka. Szczególnym wzięciem cieszyły się dwie prace, które podczas licytacji przekroczyły cenę 4,5 tys. zł. Wśród biorących udział w aukcji znalazły się osoby, które już wcześniej pomagały "Iskierce", a także całkiem nowi darczyńcy.

  Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, m.in. na organizację zajęć artystycznych. "W ramach tych zajęć dzieci uczą się rozmaitych technik od malowania na jedwabiu, po wykonywanie witraży i mozaik. Warsztaty są dla nich odskocznią od szpitalnej codzienności" - tłumaczyła Klimek-Jędryka.(PAP)

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  NASZEMIASTO.PL POLECA:
  Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
  Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama