Ważne
  W Katowicach powstanie Centrum Diagnostyki i Terapii...

  W Katowicach powstanie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 przy ulicy Ceglanej w Katowicach powstanie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.
  Centrum uruchomione zostanie w dawnym budynku dydaktycznym klinicznego szpitala. Przetarg na zagospodarowanie obiektu wygrała spółka Voxel - lider rynku usług związanych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych w medycynie. W Centrum znajdą się pracownie diagnostyczne i terapeutyczne, gabinety lekarskie, gabinety teleradiologii oraz sala konferencyjna na potrzeby dydaktyki i organizacji konferencji medycznych. Budowa centrum diagnostycznego wyniesie ok. 90 mln zł, a uruchomienie trzech oddziałów - ok. 30-40 mln zł.

  W pracowniach centrum uruchomione zostaną nowoczesne urządzenia diagnostyczne: skaner PET-CT, pozwalający określić umiejscowienie, wielkość i stopień zaawansowania nowotworu, ocenić postępy chemio- czy radioterapii, potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów; aparat rezonansu magnetycznego do nieinwazyjnego obrazowania struktur anatomicznych, oceny ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych; tomograf komputerowy do planowania radioterapii.

  Zgodnie z oczekiwaniami Szpitala Voxel wyposaży centrum m.in. w supernowoczesny Gamma-Knife - urządzenie do nieinwazyjnej terapii łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie głowy, oczodołów i szyi, skutecznie zastępującej leczenie operacyjne. Działanie GK polega na wielokierunkowym naświetleniu zmienionych patologicznie tkanek z dokładnością do dziesiątych części milimetra i przyrównywane jest pod względem dokładności do skalpela chirurgicznego - stąd tę metodę leczenia określa się mianem radiochirurgii. Pozwala nawet stukrotnie w stosunku do tradycyjnej radioterapii zmniejszyć dawkę promieniowania, jakiemu poddawane są zdrowe tkanki, jest niebolesna, obarczona istotnie mniejszym ryzykiem powikłań; ogranicza czas hospitalizacji i ewentualnej rehabilitacji pacjenta. Katowicki "nóż gamma" będzie pierwszym tego typu urządzeniem na Śląsku i drugim w Polsce.

  Pacjenci będą mogli skorzystać także docelowo z trzech akceleratorów liniowych - nowoczesnych urządzeń do miejscowej radioterapii nowotworów tułowia i kończyn pozwalającej zachować maksymalną ochronę zdrowych tkanek.

  Ponadto centrum zostanie wyposażone w komputerową sieć teletransmisji danych, umożliwiającą m.in. konsultacje w czasie rzeczywistym. Bazy danych pracowni diagnostyczno - terapeutycznych będą wykorzystywane dla potrzeb klinicznych, dydaktycznych i naukowych.

  Centrum będzie realizowane trzech etapach. Na początek - w pierwszej połowie 2012 roku - powstanie część diagnostyczna z pracowniami RTG, PET-CT i rezonansu magnetycznego. Do końca 2012 powinny zostać uruchomione akceleratory liniowe i pracownia tomografii komputerowej. W ostatnim etapie - do końca 2013 roku - wykonawca udostępni pacjentom Gamma-Knife.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  NASZEMIASTO.PL POLECA:
  Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
  Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama