Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Via Silesiana, czyli Droga Śląska

Marek Szołtysek
Atrakcyjność komunikacyjna Śląska to dzisiaj fakt oczywisty. Tyle tylko, że trzeba będzie jeszcze poczekać kilka miesięcy zanim nasi budowlańcy skończą ten niewielki odcinek autostrady A1 między Żorami a Ostrawą w Czechach. I wówczas cała Polska podróżując w kierunku południowym do Austrii, Chorwacji,czy Włoch będzie musiała przejechać przez nasz Śląsk.

KONIEC DARMOWEJ JAZDY AUTOSTRADĄ A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC

Bardzo się z tego cieszę, zwłaszcza że wtedy taki warszawiok czy mieszkaniec Łodzi, Torunia albo Gdańska, będzie musiał na Śląsku zostawić pieniądze, kupując w stacji benzynowej paliwo, a w śląskiej karczmie kołocz albo kluski, rolady i modro kapusta. Tak będzie z ekonomicznego punktu widzenia. Czy jednak nasi drogowcy, samorządowcy, fundacje czy ogólnie wszyscy robiący politykę regionalną zatroszczą się, by ludzie przejeżdżający przez Śląsk wiedzieli, że jadą przez Śląsk? Czy coś im o tym będzie przypominać i informować?

DZIENNIK ZACHODNI PROPONUJE: VIA SILESIA TO AUTOSTRADA A4

NAJNOWSZE INFORMACJE Z DRÓG WOJ. ŚLĄSKIEGO

Niestety, nasi czescy sąsiedzi już nas w tym wyprzedzili. Przekonałem się o tym jadąc ostatnio przez Bramę Morawską. A co to jest? Otóż Brama Morawska, zwana po czesku - Moravská brána, to kraina geograficzna w regionie Morawy w Republice Czeskiej. Rozciąga się od Moraw w kierunku Śląska na długości około 65 km. Brama Morawska od najdawniejszych czasów stanowi naturalne przejście pomiędzy Sudetami a Karpatami. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie, a także szlaki z Polski do Czech. Tędy prowadził starożytny szlak bursztynowy. Tędy do Polski przybyli pierwsi misjonarze chrześcijańscy, księżna Dobrawa do Mieszka, Bona Sforza. Tą morawską drogą szedł po wiedeńskie zwycięstwo także król Jan III Sobieski.

**

CZYTAJ WIĘCEJ FELIETONÓW MARKA SZOŁTYSKA

**

Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej, po stronie polskiej, leżą między innymi takie miasta jak Wodzisław Śląski czy Racibórz.

I właśnie jechałem niedawno czeską autostradą prowadzącą tym historycznym szlakiem Bramy Morawskiej na odcinku z Ostrawy do Brna. Pierwszy mój zachwyt wzbudziła nazwa tej autostrady. Bo w języku czeskim dorobiono się oryginalnego słowa - dálnica D47. Tak - dalnica, bo można nią dojechać daleko i bezkolizyjnie. To jednak jeszcze nic. Ta czeska autostrada D47 nazywa się też - Via Moravica. Jest to stara łacińska nazwa, która znaczy - Droga Morawska. Tak, morawska, bo prowadzi przez teren dzisiejszego regionu - Morawy. Nazwa ta wielokrotnie wypisana jest ogromnymi literami na ekranach dźwiękochłonnych wzdłuż autostrady.

Na koniec mam jeszcze pytanie: Czy ktoś na etapie projektowania naszych polskich autostrad pomyślał tak jak Czesi? Przecież nasz śląski odcinek autostrady A1 może się nazywać Via Silesiana, czyli po prostu Droga Śląska. Tu przecież nie chodzi o te parę litrów farby, ale o to, czy potrafimy myśleć i działać regionalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!