Menu Region

Kościół o kremacji: msza nad urną tylko w dwóch przypadkach

Kościół o kremacji: msza nad urną tylko w dwóch przypadkach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Katarzyna Domagała

36Komentarzy Prześlij Drukuj
Kościół o kremacji: msza nad urną tylko w dwóch przypadkach

Od 1200 do 2800 złotych - tyle trzeba wydać na pogrzeb w zakładach krematoryjnych naszego regionu (działają w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie). To mniej niż kosztuje tradycyjny cmentarny pochówek w trumnie (cena tegoż to co najmniej 4000 zł). Dla wielu osób gra jest warta świeczki, tym bardziej, że od 1 marca zasiłek pogrzebowy zmniejszył się o jedną trzecią. Znaczną część kosztów generuje wydatek na trumnę - taka do spalenia kosztuje ok. 250 zł, najtańsza "normalna" 5 razy tyle. (© Marzena Bugała)

Biskupi zafundowali nam moralny dylemat. Najlepiej, by chrześcijanie grzebali bliskich w ziemi. Pochówek prochów po kremacji nie jest najlepiej widziany - to pozostałość kultur pogańskich. 13 listopada w kościołach księża odczytają list episkopatu, w którym poruszona jest ta kwestia.
Tymczasem w naszym województwie na kremację po śmierci osoby bliskiej decyduje się coraz więcej rodzin. Potwierdzają to statystyki Polskiego Stowarzyszenia Kremacyjnego Administratorów Cmentarzy i Przedsiębiorców Pogrzebowych.

KOŚCIOŁ ZDECYDOWAŁ: MSZY NAD URNĄ NIE BĘDZIE

W działającym od marca ubiegłego roku krematorium "Aurora" w Dąbrowie Górniczej ilość spopieleń w pierwszych sześciu miesiącach 2011 roku, w porównaniu do pierwszych miesięcy ich działalności, wzrosła aż o 71 proc.
( 512 - 1490 ), zaś w krematorium na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie odnotowano 29 proc. wzrost usług krematoryjnych (514 - 659).

- Nie bez znaczenia jest czynnik ekonomiczny - przyznaje Jarosław Wydmuch z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Częstochowie, gdzie znajduje się jedno z czterech krematoriów w Śląskiem. I, jak dodaje, pogrzeb z urną jest tańszy o ok. 30 proc. od tradycyjnego z trumną.

Cena pochówku jest ważna, jeśli przypomnimy sobie, że w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniżył wysokość zasiłku pogrzebowego. Zamiast 6 tys. 400 zł na organizację pogrzebu dostajemy 4 tys. zł.

Episkopat nie planuje zabronić kremacji, ale chce wyjaśnić, że mszę przy urnie można odprawić tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy - gdy śmierć nastąpiła za granicą. Drugi - gdy na pogrzeb przyjeżdża rodzina z daleka. Mógłby być kłopot, by najpierw uczestniczyła w mszy nad ciałem, a po kilku dniach w pochówku skremowanych zwłok. W pozostałych przypadkach zasada jest jedna - najpierw msza święta, później kremacja i złożenie urny na cmentarzu.

- Trudno to nazwać strachem, ale rodziny zaczynają mieć dylemat czy skremować zwłoki bliskiej osoby - przyznaje Wydmuch.

Wolno kremowaćBiskup Tadeusz Pieronek podkreśla, że uregulowanie kwestii kremacji było potrzebne, ale przypomina, iż spopielanie zwłok jest dozwolone przez Kościół już od lat 60. XX wieku. - Kremację dopuścił Sobór Watykański II. Jest zakazana wtedy, gdy stanowi wyraz nienawiści do wiary lub niewiary w zmartwychwstanie. Episkopatowi chodzi tutaj raczej o podtrzymanie tradycji, ale kiedy nie ma możliwości pochowania ciała, nie robiłbym z tego problemu. Sam odprawiałem msze przy urnie. Marta Paluch

CO SĄDZISZ O UREGULOWANIU SPRAWY KOŚCIELNEGO POCHÓWKU I SPOPIELANIU CIAŁ? NAPISZ KONIECZNIE KOMENTARZ

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
36

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Barbarzyństwo

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bez uczuć (gość)  •

Jednym słowem jest to pogański i barbarzyński zwyczaj braku szacunku dla bliskiej osoby.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pogrzeb? jak?

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

markowska (gość)  •

sądzę że spopielanie ciał powinno odbywać się bez żadnych problemów. na zachodzie jest to rzecz całkowicie normalna, nie rozumiem dlaczego tutaj kościół wciąż robi z tym problemy. sam pochówek wtedy jest nawet tańszy. ostatnio byłam na pogrzebie ojca mojej koleżanki (został skremowany) u mówiła mi, że za całość w Bongo wyszło mniej wiecej 30% mniej niż kosztowałby "pogrzeb z trumną".

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA O KREMATORIUM AURORA Z DĄBROWY GÓRNICZEJ !!!

+50 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominika Szałek (gość)  •

To ja napiszę prawdę o krematorium Aurora .Niech to wszyscy przeczytają i się dwa razy zastanowią jaką ostatnią drogę mogą niechcący zgotować najbliższej osobie. 02.02.2012 r. chowałam ukochaną Ciocię na cmentarzu w Gołonogu . Zdecydowaliśmy się z Tatą i bratem by pochówkiem zajął się -tak mi się wydawało "kameralny " Zakład Pogrzebowy o nazwie "Lotos" także mieszczący się w Gołonogu . O 12.00 umówiony pogrzeb , klepsydry rozwieszone , rodzina i bliscy poinformowani o terminie. O 11.50 wchodzimy do Kościoła z kwiatami,zajmujemy miejsca dla najbliższej rodziny , ludzie także zaczynają się schodzić tylko , że urny nie ma .W związku z tym , że byliśmy w kiepskim stanie nie zwróciliśmy na to uwagi .Czekamy .Ludzie marzną .Dochodzi godzina 12.30 .Zaczynamy się niecierpliwić .Ojciec wsiada w auto jedzie do Zakładu Pogrzebowego .My dalej czekamy .W końcu o 12.40 podchodzi do Nas jakiś mężczyzna mówiąc ,że jest z krematorium "Aurora " i że teraz uwaga " doszło do pomyłki i Cioci jeszcze nie skremowali ". To ja mu w szoku mówię :" zeby poszedł i powiedział ludziom , że pogrzebu nie będzie! " .Pan się ulotnił . Brat uzyskał informację , że " może się wyrobią na 14.00 . Proszę sobie to wyobrazić !!! Pogrzeb odbył się o 14.00 z " ciepłą " urną .Pojawił się ten sam uprzejmy Pan przed "drugim " pogrzebem Cioci oddając Tacie pieniądze za kremację i jednocześnie wręczając dokument potwierdzający kremację Cioci z datą 01.02.2012 !!!! Ciocia będąca najlepszym człowiekiem pod słońcem miała pogrzeb gorszy pewnie niż zbrodniarze hitlerowcy z połową ludzi , którzy przyszli na" pierwszy pogrzeb " , urną wstawianą do Kościoła na szybko o 14.03 i rozpoczętą mszą , w trakcie której wchodzili zdezorientowani ludzie .Jeżeli ktoś mi "życzliwy " napisze że to nieprawda to podaję do siebie kontakt 791 311 610 to wszystko opowiem z detalami jak działa "biznes funeralny " w Dąbrowie na czele z tak promującym swoją działalność krematorium AURORA " !!! Za ostatnią posługę biorą się ludzie ,którym ewentualnie mogłabym powierzyć opróżnienie szamba i to tak sprawdzając czy czegoś nie wylali po drodze ! PS. Postaram się teraz z całych sił , żeby winni za to zostali pociągnięci do odpowiedzialności ". Świadków na szczęście całkiem sporo .Omijać krematorium "AURORA " z Dabrowy Górniczej z daleka , bo ja nie wiem ,kogo prochy są w urnie !!! Dominika Szałek

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA O KREMATORIUM AURORA Z DĄBROWY GÓRNICZEJ !!!

+45 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominika Szałek (gość)  •

To ja napiszę prawdę o krematorium Aurora .Niech to wszyscy przeczytają i się dwa razy zastanowią jaką ostatnią drogę mogą niechcący zgotować najbliższej osobie. 02.02.2012 r. chowałam ukochaną Ciocię na cmentarzu w Gołonogu . Zdecydowaliśmy się z Tatą i bratem by pochówkiem zajął się -tak mi się wydawało "kameralny " Zakład Pogrzebowy o nazwie "Lotos" także mieszczący się w Gołonogu . O 12.00 umówiony pogrzeb , klepsydry rozwieszone , rodzina i bliscy poinformowani o terminie. O 11.50 wchodzimy do Kościoła z kwiatami,zajmujemy miejsca dla najbliższej rodziny , ludzie także zaczynają się schodzić tylko , że urny nie ma .W związku z tym , że byliśmy w kiepskim stanie nie zwróciliśmy na to uwagi .Czekamy .Ludzie marzną .Dochodzi godzina 12.30 .Zaczynamy się niecierpliwić .Ojciec wsiada w auto jedzie do Zakładu Pogrzebowego .My dalej czekamy .W końcu o 12.40 podchodzi do Nas jakiś mężczyzna mówiąc ,że jest z krematorium "Aurora " i że teraz uwaga " doszło do pomyłki i Cioci jeszcze nie skremowali ". To ja mu w szoku mówię :" zeby poszedł i powiedział ludziom , że pogrzebu nie będzie! " .Pan się ulotnił . Brat uzyskał informację , że " może się wyrobią na 14.00 . Proszę sobie to wyobrazić !!! Pogrzeb odbył się o 14.00 z " ciepłą " urną .Pojawił się ten sam uprzejmy Pan przed "drugim " pogrzebem Cioci oddając Tacie pieniądze za kremację i jednocześnie wręczając dokument potwierdzający kremację Cioci z datą 01.02.2012 !!!! Ciocia będąca najlepszym człowiekiem pod słońcem miała pogrzeb gorszy pewnie niż zbrodniarze hitlerowcy z połową ludzi , którzy przyszli na" pierwszy pogrzeb " , urną wstawianą do Kościoła na szybko o 14.03 i rozpoczętą mszą , w trakcie której wchodzili zdezorientowani ludzie .Jeżeli ktoś mi "życzliwy " napisze że to nieprawda to podaję do siebie kontakt 791 311 610 to wszystko opowiem z detalami jak działa "biznes funeralny " w Dąbrowie na czele z tak promującym swoją działalność krematorium AURORA " !!! Za ostatnią posługę biorą się ludzie ,którym ewentualnie mogłabym powierzyć opróżnienie szamba i to tak sprawdzając czy czegoś nie sknocili po drodze ! PS. Postaram się teraz z całych sił , żeby winni za to zostali pociągnięci do odpowiedzialności ". Świadków na szczęście całkiem sporo .Omijać krematorium "AURORA " z Dabrowy Górniczej z daleka , bo ja nie wiem ,kogo prochy są w urnie !!! Dominika Szałek

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA O KREMATORIUM AURORA Z DĄBROWY GÓRNICZEJ !!!

+33 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominika Szałek (gość)  •

To ja napiszę prawdę o krematorium Aurora .Niech to wszyscy przeczytają i się dwa razy zastanowią jaką ostatnią drogę mogą niechcący zgotować najbliższej osobie. 02.02.2012 R. chowałam ukochaną Ciocię na cmentarzu w Gołonogu . Zdecydowaliśmy się z Tatą i bratem by pochówkiem zajął się -tak mi się wydawało "kameralny " Zakład Pogrzebowy o nazwie "Lotos" także mieszczący się w Gołonogu . O 12.00 umówiony pogrzeb , klepsydry rozwieszone , rodzina i bliscy poinformowani o terminie. O 11.50 wchodzimy do Kościoła z kwiatami,zajmujemy miejsca dla najbliższej rodziny , ludzie także zaczynają się schodzić tylko , że urny nie ma .W związku z tym , że byliśmy w kiepskim stanie nie zwróciliśmy na to uwagi .Czekamy .Ludzie marzną .Dochodzi godzina 12.30 .Zaczynamy się niecierpliwić .Ojciec wsiada w auto jedzie do Zakładu Pogrzebowego .My dalej czekamy .W końcu o 12.40 podchodzi do Nas jakiś mężczyzna mówiąc ,że jest z krematorium "Aurora " i że teraz uwaga " doszło do pomyłki i Cioci jeszcze nie skremowali ". To ja mu w szoku mówię :" zeby poszedł i powiedział ludziom , że pogrzebu nie będzie! " .Pan się ulotnił . Brat uzyskał informację , że " może się wyrobią na 14.00 . Proszę sobie to wyobrazić !!! Pogrzeb odbył się o 14.00 z " ciepłą " urną .Pojawił się ten sam uprzejmy Pan przed "drugim " pogrzebem Cioci oddając Tacie pieniądze za kremację i jednocześnie wręczając dokument potwierdzający kremację Cioci z datą 01.02.2012 !!!! Ciocia będąca najlepszym człowiekiem pod słońcem miała pogrzeb gorszy pewnie niż zbrodniarze hitlerowcy z połową ludzi , którzy przyszli na" pierwszy pogrzeb " , urną wstawianą do Kościoła na szybko o 14.03 i rozpoczętą mszą , w trakcie której wchodzili zdezorientowani ludzie .Jeżeli ktoś mi "życzliwy " napisze że to nieprawda to podaję do siebie kontakt 791 311 610 to wszystko opowiem z detalami jak działa "biznes funeralny " w Dąbrowie na czele z tak promującym swoją działalność krematorium AURORA " !!! Za ostatnią posługę biorą się ludzie ,którym ewentualnie mogłabym powierzyć opróżnienie szamba i to tak sprawdzając czy czegoś nie sknocili po drodze ! PS. Postaram się teraz z całych sił , żeby winni za to zostali pociągnięci do odpowiedzialności ". Świadków na szczęście całkiem sporo .Omijać krematorium "AURORA " z Dabrowy Górniczej z daleka , bo ja nie wiem ,kogo prochy są w urnie !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PRAWDA O KREMATORIUM AURORA !!!

+25 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominika Szałek (gość)  •

negatywna
To ja napiszę prawdę o krematorium Aureola .Niech to wszyscy przeczytają i się dwa razy zastanowią jaką ostatnią drogę mogą niechcący zgotować najbliższej osobie. Wczoraj chowałam ukochaną Ciocię na cmentarzu w Gołonogu . Zdecydowaliśmy się z Tatą i bratem by pochówkiem zajął się -tak mi się wydawało "kameralny " Zakład Pogrzebowy o nazwie "Lotos" także mieszczący się w Gołonogu . O 12.00 umówiony pogrzeb , klepsydry rozwieszone , rodzina i bliscy poinformowani o terminie. O 11.50 wchodzimy do Kościoła z kwiatami,zajmujemy miejsca dla najbliższej rodziny , ludzie także zaczynają się schodzić tylko , że urny nie ma .W związku z tym , że byliśmy w kiepskim stanie nie zwróciliśmy na to uwagi .Czekamy .Ludzie marzną .Dochodzi godzina 12.30 .Zaczynamy się niecierpliwić .Ojciec wsiada w auto jedzie do Zakładu Pogrzebowego .My dalej czekamy .W końcu o 12.40 podchodzi do Nas jakiś mężczyzna mówiąc ,że jest z krematorium "Aurora " i że teraz uwaga " doszło do pomyłki i Cioci jeszcze nie skremowali ". To ja mu w szoku mówię :" zeby poszedł i powiedział ludziom , że pogrzebu nie będzie! " .Pan się ulotnił . Brat uzyskał informację , że " może się wyrobią na 14.00 . Proszę sobie to wyobrazić !!! Pogrzeb odbył się o 14.00 z " ciepłą " urną .Pojawił się ten sam uprzejmy Pan przed "drugim " pogrzebem Cioci oddając Tacie pieniądze za kremację i jednocześnie wręczając dokument potwierdzający kremację Cioci z wczorajszą datą !!!! Ciocia będąca najlepszym człowiekiem pod słońcem miała pogrzeb gorszy pewnie niż zbrodniarze hitlerowcy z połową ludzi , którzy przyszli na" pierwszy pogrzeb " , urną wstawianą do Kościoła na szybko o 14.03 i rozpoczętą mszą , w trakcie której wchodzili zdezorientowani ludzie .Jeżeli ktoś mi napiszę ,jak mi ktoś "zachwalający " napisze , że to nieprawda to podaję do siebie kontakt 791 311 610 to wszystko opowiem z detalami jak działa "biznes funeralny " w Dąbrowie na czele z tak promującym swoją działalność krematorium AURORA " !!! Za ostatnią posługę biorą się ludzie ,którym ewentualnie mogłabym powierzyć opróżnienie szamba i to i tak sprawdzając czy czegoś nie sknocili po drodze ! PS. Postaram się teraz z całych sił , żeby WINNI za to zostali pociągnięci do odpowiedzialności ". Świadków na szczęście całkiem sporo .Omijać krematorium "AURORA, bo ja nie wiem kogo prochy są w urnie !!!

skomentuj

Wystarczyłby raz

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olga (gość)  •

Wszystko rozumiem, tylko po co aż 5 razy pisać ten sam tekst w odstępach dziennych?
Kto przeczytał pierwszy, ten na pewno zrozumiał i przyjął do wiadomości.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podwójna trumna

+24 / -62

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Luc (gość)  •

Starcy i mędrcy Watykanu ciągle coś dodają, zabraniają, modyfikują, starają się być przy tym bardzo aktywni... jestem wierzącym w Boga, lecz nie trawię w żadnym wypadku pomysłów typu msza nad urną, czy nad trumną... Trzeba sobie w końcu powiedzieć, a może nawet zapytać, skąd wziąc pieniądze na trumnę do mszy i osobną trumnę do spopielenia? Co zrobić z trumną po mszy skoro prochy pochowane mają być w urnie? Do czego zmierza zakon czarnych?

odpowiedzi (0)

skomentuj

DURNOTO!!!!!

+77 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozsądny (gość)  •

ty durniu "mnie obchodzą" - z dnia 21.10.11. godz.10:59:20 ,nikt ci nie zabrania normalnego pochówku!Niech cie robale wpi...alają!twoja sprawa!Płać klerowi ile i za co chcesz!Każdy ma prawo wyboru!Jest to kraj demokratyczny-czyż nie tak????Nie róbcie z ludzi ciemnoty!!Swiętojebliwi!!!lubią robic ludziom problemy i nażreć się nie mogą.Stale im mało!Niczego kler nie robi za darmo!!!!!Co uważaja się za Bogów??

odpowiedzi (0)

skomentuj

szok!!

+65 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zniesmaczona!!!!!!!!! (gość)  •

uważam,że takie przepisy kleru,to nic innego jak strach o kasę dla siebie!WSTYD!!!!!"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".Czyż to nie mówi samo za siebie?Poza tym kremacja zmniejszyłaby ilość gruntów pod tradycyjne groby,mniejsze koszty dla rodziny osoby skremowanej,mniejsze koszty wystroju tradycyjnych grobów i mniej skażone,a raczej w ogóle nie skażone grunty.Oto logika kremacji ludzkich zwłok!Oczywiście nikogo nie wolno do tego zmuszać,ale nie powinno robić się problemów tym,których jest to ostatnia wola!!!!!

skomentuj

No problem

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Do wyboru do koloru (gość)  •

Jeśli tylko masz taką wolę, możesz rozpuścić się w kwasie albo przemielić w maszynce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pogadać z Panem Bogiem

+96 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy (gość)  •

jak chcę sobie pogadać z Panem Bogiem mogę z góry usiąść na szczycie Babiej Góry bo to bliżej i bez pośrednictwa klechy mogę sobie uciąć pogawędkę z Panem Bogiem o problemach, czarni zawładnęli "kontaktami" z Niebem bo za to można od ludzi ściągać kasę i doją biednych wiernych, a Palikot na pewno nie będzie moim idolem, wiara jest moich prywatnym wręcz intymnym dobrem i kościelny ekshibicjonizm nie jest mi do niczego potrzebny. Lubie kameralny kontakt.

skomentuj

OK Twój wybór

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrek (gość)  •

Szanuję Twoją prywatność, szanuję Twój jakże ostatnio modny światopogląd. Zapytaj się samego siebie co dajesz Bogu w zamian. Czy z całego długiego tygodnia jesteś w stanie wysupłać 45 minut w Niedzielę ? czy wolisz odespać kolejną balangę i wstać po 14-tej drapiąc się po jajkach ? Żyję aż lub zaledwie 38 lat i wierz mi pamiętam czasy kiedy kościoły były pełne ludzi, kiedy pochody i marsze z pieśnią religijną były normą. Kiedy to dzieci komunijne bez marudzenia szły przez całą procesję Bożego Ciała w 30 C upale. Nikt nie narzekał, każdy kochał Boga tak jak potrafił. Ludzie cieszyli się że upadł komunizm, cieszyli się kiedy religia trafiła do szkół , a krzyże do wszelkich urzędów. Jako naród byliśmy dumni że mamy Boga za przyjaciela a jego matkę za swoją królową. Pojawiło się jednak jakieś wydumane ugrupowanie zwane PO. Nikomu, ani SLD, ani UW, ani AWS ... nikomu nie przeszkadzał Bóg i jego znaki. Od kiedy rządzi PO kościół stał się wrogiem publicznym numer jeden. Teraz o finansach.... przez 38 lat życia, o ile pamiętam rzucałem złotówkę na tacę, potem 2 złote, czasem 5... zakładając że rzucam 2 złote raz na tydzień, przez 4 Niedziele w miesiącu w ciągu 38 lat....rzucę na tacę 3648 złotych.....padłem od tego , nie mogę złapać oddechu, tyle kasy, ojej , ojej jak żyć Panie premierze , jak żyć ? ile wychlałeś Jerzyku piwska w czasie swojego życia ? ile wydałeś na du..py , fajki, pornole aby zwiększyć rozmiar "waculka" ? Na ślub daliśmy z żoną 200 złotych i wiesz co ? ksiądz całą mszę się do nas uśmiechał, traktował nas jak przyjaciół, baaa nawet zapalił nam światło w kościele ;) na chrzciny dziecka również daliśmy 200 złotych.... Zakładając że byle wsiowa kiecka panny młodej kosztuje kilka patyków, wóda dla bydełka również sporo, furka, skóra i komóra ..... czy te 200 złotych to aż tak wiele ? Wiele jest przykładów że ksiądz doi z ludzi, ale to tylko człowiek. Każdy chce coś zarobić, jeden naciśnie enter i skasuje kilka tysięcy a drugi przez całą mszę będzie nam dobrze życzył za 200 złotych ... to tak wiele ? Nie pisz o czarnych i pogawędkach z Bogiem .... bo jeżeli TY nie znajdujesz kilku minut dla Boga (nie księdza i wiernych z ławek) , on może zapomnieć o Twoim istnieniu. Twój kameralny kontakt skończy się na zamknięciu wieka trumny

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pogawędki z Diabłem

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Filozofia Palikota (gość)  •

Kiedyś Bóg też powie ci, że lubi kameralność bez twojej osoby w Niebie;)

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama