Jaworzno: Dotacje dla mieszkańców za przyłączenie domów do...

  Jaworzno: Dotacje dla mieszkańców za przyłączenie domów do kanalizacji

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Nawet 2 tys. zł dotacji mają otrzymać mieszkańcy Jaworzna, którzy przyłączą swoje domy do budowanej właśnie w mieście nowej sieci kanalizacyjnej. Specjalny system dotacji wiąże się z realizacją wartego ponad 200 mln zł projektu kanalizacyjnego.
  Obietnicę stworzenia mechanizmu zachęcającego do przyłączania się do kanalizacji złożył mieszkańcom prezydent miasta Paweł Silbert; wkrótce projekt ma przyjąć rada miejska. Dzięki temu Jaworzno chce uniknąć sytuacji znanej z wielu innych miast, gdzie budowano kanalizację za unijne pieniądze. Nie wszyscy mieszkańcy chcieli przyłączać się do nowej kanalizacji z powodu wysokich kosztów.

  O dotację od początku przyszłego roku będą się mogli starać wszyscy właściciele nieruchomości położonych na terenie objętym jaworznickim projektem kanalizacyjnym, którzy zdecydują się przyłączyć do nowej sieci. To około 13 tys. mieszkańców.

  "Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą oraz odbiór inwestycji" - poinformował w piątek prezydent Jaworzna.

  Dotacja nie będzie mogła przekroczyć połowy wartości przyłącza, ale drugą połowę właściciel nieruchomości będzie mógł spłacić w ratach. To drugie udogodnienie jest inicjatywą Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które realizuje przedsięwzięcie.

  Realizowany w Jaworznie projekt kanalizacyjny to największa tego typu inwestycja w historii miasta. Kosztem 206 mln zł powstanie 86 km kanalizacji, 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni oraz stacja uzdatniania wody.

  Na całość inwestycji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało 110 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Kolejne 30 mln zł to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.(PAP)

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
  Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama