Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP szlaków turystycznych w woj. śląskim. Znasz je? [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Subiektywnie: nasz TOP alternatywnych szlaków dobrych na weekendTeatr Mały w TychachZgubcie się w wielkiej płycie, czyli tyski szlak od socrealizmu do postmodernizmu. Socrealizm to osiedle A z jego centrum, czyli placem św. Anny. Modernizm to m.in. budynek Teatru Małego, pl. Baczyńskiego, Park Niedźwiadków. A postmodernizm to kościoły Jana Chrzciciela, Ducha Św. i bł. Karoliny, a także Piramida. W sumie na szlaku są 23 obiekty.
Subiektywnie: nasz TOP alternatywnych szlaków dobrych na weekendTeatr Mały w TychachZgubcie się w wielkiej płycie, czyli tyski szlak od socrealizmu do postmodernizmu. Socrealizm to osiedle A z jego centrum, czyli placem św. Anny. Modernizm to m.in. budynek Teatru Małego, pl. Baczyńskiego, Park Niedźwiadków. A postmodernizm to kościoły Jana Chrzciciela, Ducha Św. i bł. Karoliny, a także Piramida. W sumie na szlaku są 23 obiekty. Arkadiusz Ławrywianiec
Oczywiście możemy wędrować słynnymi w kraju szlakami Orlich Gniazd, Piastowskim czy wrocławskich krasnali. Pytanie brzmi: po co? Po sąsiedzku wytyczane są przecież nowe, niepowtarzalne szlaki, które zwiedzicie w gronie najbliższych, a nie w przypadkowym tłumie. Poza tym znajomych opowieścią o tym, gdzie byliście i co zwiedziliście zwalicie z nóg.

Przykład? Przed tygodniem w katowickiej dzielnicy Murcki otwarto szlak najstarszych szybów górniczych w regionie. Podczas godzinnego spaceru po tutejszym parku dowiecie się, jak prowadzono wydobycie w XVIII wieku albo kiedy sprowadzono pierwszego górnika i po co letnicy wpadali tu na wakacje.

O SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI NA DZIENNIKZACHODNI.PL

W sierpniu w osłupienie Śląsk wprawiły Tychy, bo zastanówmy się - czym może zaskoczyć sypialnia GOP? Nowym blokiem? A tu niespodzianka - mamy szlak od socrealizmu do postmodernizmu, czyli obraz rozwoju architektury w okresie powojennym w pigułce. Po tej wycieczcie już nikt nie wmówi wam, że blok z wielkiej płyty to tylko... blok.

Jest też, od lipca, szlak dla fanów turystyki alternatywnej. To Kunstkammera Bytom, czyli szlak bytomskich osobliwości, projekt Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, który traktuje Bytom jako zastany gabinet osobliwości - zbiór obiektów wyjątkowych, kuriozalnych i absurdalnych. Zwiedzamy więc ruiny dyskoteki - przykład walki Postu z Karnawałem (niebawem na czasie) lub zrujnowane Śródmieście - obraz transformacji społeczno -ekonomicznej w kraju. To niejedyny nietypowy projekt Kroniki. Kolejny to Alternatif Turistik, czyli wycieczki po Śląsku - np. alternatif bana turistik, czyli jazda baną po regionie.

Mniej alternatywny, za to nowy będzie uruchamiany wkrótce w Katowicach szlak architektury modernistycznej - na szlaku perły katowickiej moderny jest m.in. pierwszy polski drapacz chmur. Jest też - na razie w głowach katowickich społeczników ze stowarzyszenia Korczak - lokalny szlak zabytków techniki, który miałby funkcjonować w ramach Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego, ale poprowadzony wyłącznie tropem zabytków zlokalizowanych w Katowicach.

- Zbieramy podpisy poparcia dla tej inicjatywy, potem projektem chcemy zainteresować miasto i Urząd Marszałkowski - mówi Ewa Łoposzko, prezes stowarzyszenia.

Społecznicy nie mają kosztorysu, nie wiedzą też jak pomysł finansować, przekonani są jednak, że warto. Szlak chcą poprowadzić z Giszowca do Nikiszowca, zatrzymując się przy kopalni Wieczorek.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim
- Dalej jest Jan i Galeria Szyb Wilson oraz Szopienice, w których są pozostałości huty i przykład dobrej rewitalizacji - Browar Mokrskich - mówi Łoposzko.

Ze szlaku na szlak

Ewa Łoposzko, prezes Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Korczak:
Katowicki szlak zabytków techniki wziął się ze spotkań w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie organizacje były zachęcane do rozwijania lokalnych projektów w ramach wojewódzkiego Szlaku Zabytków Techniki. Katowicki mamy na razie opisany na papierze, zbieramy podpisy poparcia wśród organizacji pozarządowych. Potem będziemy się zastanawiać, kto całością mógłby kierować, bo na pewno nie udźwignie tego żadna organizacja. Marzy nam się, żeby szlak został skomunikowany kolejką Balkanem, albo tramwajem z terenem po kopalni Katowice, gdzie powstaje Muzeum Śląskie.

Mamy wszystko

Grzegorz Chmielewski, prezes oddziału śląskiego Polskiej Izby Turystyki:
Każda inicjatywa promująca turystykę w regionie jest cenna. Należy zastanowić się jednak, jak wspólnie je promować. Trudno sobie wyobrazić, że do Katowic turysta przyjedzie na wczasy, więc musimy go przyciągać inaczej. A atrakcji nam nie brakuje, mamy wszystko na małej przestrzeni: góry, pustynie, jeziora, do tego zabytki sakralne, turystykę poprzemysłową i biznesową - bardzo dobrze się rozwijającą. Teraz jest czas, aby przypomnieć tym, którzy na przykład Nowy Rok chcą witać w Beskidach, że 80 km dalej mają atrakcje, jakich nie znajdą nigdzie indziej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!