RCKiK w Raciborzu bez szans? Ministerstwo odpowiada na...

  RCKiK w Raciborzu bez szans? Ministerstwo odpowiada na pytania DZ

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  RCKiK w Raciborzu bez szans? Ministerstwo odpowiada na pytania DZ
  1/12
  przejdź do galerii

  RCKiK w Raciborzu bez szans? Ministerstwo odpowiada na pytania DZ ©Aleksander Król

  Trwa akcja protestacyjna w RCKiK w Raciborzu, które Ministerstwo Zdrowia chce połączyć z "Katowicami". Na sześć trudnych pytań, dotyczących przyszłości centrum i 140 jego pracowników odpowiada Krzysztof Bąk, rzecznik ministra.


  Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie połączenia RCKiK w Raciborzu z RCKiK w Katowicach. Jakie są przesłanki dla takiego połączenia?
  Połączenie obydwu regionalnych centrów związane jest z zapewnieniem racjonalnej gospodarki krwią na terenie województwa śląskiego, a także z trudną sytuacją finansową RCKiK w Raciborzu.
  RCKiK w Raciborzu dysponuje nadwyżkami krwi i jej składników, których z uwagi na swój obszar działania nie jest w stanie w dostateczny sposób zagospodarować. Natomiast w przypadku RCKiK w Katowicach, na terenie którego funkcjonuje więcej podmiotów leczniczych zdarzały się niedobory krwi. Konieczne jest zatem (ze względu na zdrowie i życie pacjentów zamieszkujących obszar województwa śląskiego) podjęcie działań, zmierzających do połączenia obydwu regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, w celu zapewnienia efektywniejszej gospodarki krwią.

  Co z pracownikami RCKiK w Raciborzu? Będą zwolnienia?
  Dotychczasowi pracownicy RCKiK w Raciborzu staną się (na zasadach określonych w art. 231 z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy) pracownikami "nowego" RCKiK Katowicach, powstałego po połączeniu regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa [...]

  Jakie plany ma resort wobec nowoczesnego obiektu RCKiK w Raciborzu powstałego za ponad 30 mln zł, gdy zostanie wyprowadzone stąd krwiodawstwo? (albo też gdy pozostanie tu tylko punkt poboru krwi na parterze?) Jaki podmiot ma korzystać z tego obiektu?
  RCKiK w Raciborzu stanie się wraz ze swoimi oddziałami terenowymi częścią struktury organizacyjnej "nowego" RCKiK w Katowicach. Połączenie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa nie będzie wiązało się z likwidacją punktu poboru krwi w Raciborzu, bowiem RCKiK w Raciborzu stanie się oddziałem terenowym "nowego" RCKiK w Katowicach. W następstwie połączenia, mienie RCKiK w Raciborzu stanie się mieniem RCKiK w Katowicach.

  Jakimi przesłankami kierował się resort zdrowia, zgadzając się na ciągle rosnące koszty budowy nowej siedziby RCKiK w Raciborzu, skoro dziś centrum ma być łączone z "Katowicami"?

  RCKiK w Raciborzu posiada autonomię we wszystkich obszarach swojego działania, to ono dokonuje analizy i oceny efektywności swoich działań, w tym podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Już sam tytuł zadania wskazywał jako cel poszerzenie funkcji medycznych.
  W trakcie realizacji zadania dotyczącego rozbudowy i modernizacji RCKiK Racibórz inwestor kilkakrotnie przedkładał aktualizację wartości kosztorysowej inwestycji, która poddawana była analizie przez Ministerstwo Zdrowia. Wzrost wartości kosztorysowej zadania, ostatecznie do wysokości 30 286 tys. zł, w tym z budżetu państwa 13122 tys. zł, był uzasadniony względami technicznymi i potrzebami inwestora, m. in. koniecznością zwiększenia zakresu robót ziemnych (specjalistyczne zabezpieczenie wykopów i fundamentowanie), uwzględnienia dodatkowych powierzchni celem utworzenia rezerwy krwi i osocza dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dostosowania do zgodności z warunkami określonymi przepisami Prawa atomowego.

  Czy ministerstwo sprawowało kontrolę nad inwestycją w Raciborzu? Dlaczego koszty budowy są aż tak duże?
  RCKiK jako inwestor jest uczestnikiem procesu budowlanego i to do jego obowiązków należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie m.in. w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych, nadzoru nad wykonywaniem robót przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Ministerstwo nie będąc uczestnikiem procesu inwestycyjnego, nie ustala szczegółowych zasad organizacji realizacji inwestycji. Będąc dysponentem środków budżetowych, nie wskazuje sposobu prowadzenia nadzoru nad realizacją inwestycji, natomiast sprawuje nadzór nad prawidłowością wydatkowania przekazanych środków. W ramach sprawowanego nadzoru i kontroli realizacji wydatków budżetowych, Ministerstwo Zdrowia zobowiązywało inwestora, do składania okresowych informacji o realizacji zadania wraz z informacjami w zakresie zaawansowania realizacji zadania: trybu wyboru wykonawcy robót oraz uzyskanych efektów rzeczowych.

  Czy budowa została rozliczona?
  Zadanie "Rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku RCKiK celem poszerzenia jego funkcji medycznych i administracyjnych oraz techniczno-magazynowych", o wartości kosztorysowej w wysokości 30 286 tys. zł, realizowane przez RCKiK w Raciborzu, finansowane było ze środków budżetu państwa (w latach 2007 - 2010 na łączną kwotę w wysokości 13 122 tys. zł). Z informacji przekazanych przez inwestora wynika, że nowy budynek RCKiK został oddany do użytku po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w dniu 14 grudnia 2013 r. Odbiór budynku został dokonany z licznymi usterkami i bez wykonania niektórych umownych zakresów robót, w tym bez przeprowadzonych rozruchów i regulacji instalacji. W związku z tym, RCKiK od lipca 2014 r. prowadzi działania związane z usunięciem najistotniejszych usterek i wad oraz rozruchy i regulacje poszczególnych instalacji. Dopiero po zakończeniu tych prac możliwe będzie złożenie rozliczenia ostatecznego, które jest zaplanowane na III kwartał 2015 r. Mając na uwadze powyższe oraz to, że firma zewnętrzna przeprowadza kontrolę w RCKiK, resort zdrowia zobowiązał inwestora do zweryfikowania rozliczeń inwestycji, które zostały przedłożone do Ministerstwa.

  Czy resort weźmie pod uwagę plan naprawczy, przygotowany przez RCKiK, dając czas na jego wprowadzenie?

  Działania naprawcze przedstawione przez Kierownictwo RCKiK przewidują wprawdzie zrównoważenie przychodów i kosztów działalności, jednak nie rozwiązują problemu wysokiego zadłużenia.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no właśnie.... śmierdzi....

   pip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   no właśnie, to wszystko śmierdzi, pośpiech, brak rozmów, skoro ma zostać tylko punkt poboru krwi to co z trzema piętrami nowego budynku???? ktoś sobie juz szykuje fajna siedzibę?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak odpowiedzi

   Jadwiga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na pytanie o pracowników też w zasadzie nie odpowiedziano. Zostaną pracownikami Katowic, ale na jak długo? Aż nowy pracodawca się rozezna, a potem zmieni warunki i sami się zwolnią? Przecież pewne...rozwiń całość

   Na pytanie o pracowników też w zasadzie nie odpowiedziano. Zostaną pracownikami Katowic, ale na jak długo? Aż nowy pracodawca się rozezna, a potem zmieni warunki i sami się zwolnią? Przecież pewne działania muszą zostać przeprowadzone z powodu obowiązujących w służbie krwi standardów. W Ministerstwie o tym nie wiedzą, czy tylko udają nieświadomość?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ch.. d.. kamieni kupa za 30 milionów.

   krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Czegoś tu nie rozumiem. Minister nie odpowiedział, co będzie z obiektem za 30 milionów zł. Tylko punkt poboru krwi? Nie znalazłem zapewnienia, że nowoczesne laboratoria zostaną. To po co było...rozwiń całość

   Czegoś tu nie rozumiem. Minister nie odpowiedział, co będzie z obiektem za 30 milionów zł. Tylko punkt poboru krwi? Nie znalazłem zapewnienia, że nowoczesne laboratoria zostaną. To po co było budować
   , aby teraz zlikwidować. To sie panie ministrze kupy nie trzyma! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama