Ważne
  Wiemy, kto wygrał konkurs "Wyślij kartkę do producenta"

  Wiemy, kto wygrał konkurs "Wyślij kartkę do producenta"

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  I nagroda dla Ewy Zielińskiej
  1/4
  przejdź do galerii

  I nagroda dla Ewy Zielińskiej ©Ewa Zielińska

  Jeszcze nie wiemy, ilu widzów zgromadziły imprezy kończącego się w niedzielę Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych "RegioFun" w Katowicach, ale ostrożne szacunki wskazują, że kilka tysięcy.
  Wiemy natomiast, kto wygrał konkurs "Wyślij kartkę do producenta" i wskazał najciekawsze miejsce, w jakim artyści mogliby zrealizować film o naszym regionie. Decyzją jury na wycieczkę do Barcelony (I nagroda) pojedzie Ewa Zielińska. Sfotografowała ona nostalgiczny pejzaż bytomskiej dzielnicy Kolonia Zgorzelec. Drugie miejsce przyznano Monice Burek, która zaproponowała lokację w "ostatniej z kamienic katowickiego Trójkąta Bermudzkiego". Wyróżnienie otrzymał Piotr Tuszewicki, zapraszający filmowców na hałdę w Łaziskach.

  Efekt konkursu zaskoczył organizatorów, którzy spodziewali się (a nawet to sugerowali), że autorzy zdjęć fotografować będą nowoczesną śląską architekturę, parki czy nawet własne domy. Tymczasem dominowały pejzaże, by tak rzec - tradycyjne. Po wnikliwym obejrzeniu nadesłanych prac, okazało się jednak, że to wrażenie nie do końca słuszne.

  - Na pierwszy rzut oka można sądzić, że to typowe "pocztówki" z banalnie obiegowymi symbolami - mówi Arkadiusz Gola, juror, fotoreporter DZ. - Ale tak nie jest. Zmienia się aura pokazywanych miejsc. Na przykład hałda nie jest szara, tylko zielona (bo ją zrekultywowano), a siedzący na niej ludzie pogodni i roześmiani - dodaje.

  Rzeczywiście, nawet zdjęcie rozpadającej się kamienicy zrobione jest w słońcu, a w podpisie widnieje informacja, że to wprawdzie rudera, ale "ostatnia" na tej ulicy. Najwyraźniej mieszkańcy nie chcą odcinać się od historii własnego regionu, jednak z drugiej strony pilnie rejestrują zmiany, jakie zachodzą w ich otoczeniu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
  Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama