Centralne obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego -...

  Centralne obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - w Katowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Centralne obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  ©arc

  Koncert w katowickim Spodku pt. "Droga do wolności", widowisko multimedialne pod Krzyżem kopalni Wujek, podziemna rekonstrukcja strajku, znalazły się w kilkudniowym programie centralnych obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
  Decyzją władz NSZZ "Solidarność" centralne obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego będą miały miejsce w województwie śląskim. W tym celu został powołany Krajowy Obywatelski Komitet Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981 roku.

  W poniedziałek, w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, członkowie Komitetu, poinformowali, że w ramach obchodów odbędzie się kilkanaście wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z nich będzie multimedialne wydarzenie plenerowe przy Krzyżu Kopalni Wujek w Katowicach pt. "16.12.81", które będzie transmitowane przez program 1 TVP.

  - To był dzień największej tragedii stanu wojennego, dzień, w którym czuliśmy się tragicznie (pacyfikacja kopalni Wujek). Wydawało się już, że to jest czarna noc i po tym nic dobrego nie może się wydarzyć. Była chęć walki i było poczucie klęski, i do tego będzie się odnosiło to widowisko - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie oraz sekretarz Komitetu Organizacyjnego Przemysław Miśkiewicz.

  Podkreślał, że widowisko zostanie zrealizowane w nowoczesnej formie, z prezentacją multimedialną. W pobliżu Krzyża zostaną ustawione ekrany wielkości trzypiętrowego bloku, na którym będą wyświetlane filmy, grafiki, zdjęcia a na scenie o długości 22 m wystąpią m.in. Ryszard Rynkowski, Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz. Wiersze będzie czytał Olgierd Łukaszewicz. Nad kopalnią pojawi się także helikopter.

  - Trzydziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest ważnym wydarzeniem zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i międzynarodowym, chociaż zapewne ten drugi jest bardziej niedoceniany i niezauważany - mówił członek Komitetu Honorowego Obchodów, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Dodał, że dla wielu uczestników obecnej sceny politycznej, stan wojenny jest "bardzo ważnym punktem odniesienia". Podkreślał, że spory czy konsekwencje pewnych wydarzeń w jakimś stopniu trwają do dziś.

  Kamiński tłumaczył, że po 30 latach należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że 30 rocznica nie będzie adresowana tylko do bohaterów wydarzeń, ale należy pamiętać, że "wyrosło całe pokolenie ludzi w nowej Polsce, którym trzeba po prostu opowiedzieć tę historię".

  Miśkiewicz poinformował, że z tego powodu program nie będzie miał formuły akademii i w dużym stopniu będzie skierowany do młodzieży.

  17 grudnia w katowickiej hali widowiskowo-sportowej Spodek odbędzie się koncert pt. "Droga do wolności", na który zostaną zaproszeni bohaterowie opozycji antykomunistycznej, młodzież oraz mieszkańcy aglomeracji śląskiej. Udział zapowiedzieli, m.in. Muniek Staszczyk z zespołem T.Love, Maciej Maleńczuk, Shakin' Dudi, Paweł Kukiz, zespoły Luxtorpeda, Lombard, Habakuk i Brygada Kryzys. Program nie jest zamknięty.

  W kinie studyjnym Światowid w Katowicach odbędzie się przegląd filmów o tematyce związanej z wydarzeniami 1981 roku pt. "Godzina milicyjna". Natomiast w katowickim Kinoteatrze Rialto młodzież będzie mogła uczestniczyć w cyklu projekcji filmowych związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. Pokazane zostaną m.in.: "Śmierć jak kromka chleba", "Beats of Freedom".

  W programie znalazła się także Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Strajki grudniowe 1981 roku w województwie katowickim" oraz "Internowani i uwięzieni w stanie wojennym". Odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Jej uczestnicy zjadą 320 m pod ziemię.

  Miśkiewicz poinformował, że Lech Wałęsa został zaproszony do Komitetu Honorowego, ale jeszcze nie odpowiedział.

  Koszt uroczystości wyniesie ok. 2 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazali m.in. Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miasta w Katowicach, NSZZ "Solidarność" Region Śląsko-Dąbrowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. PAP


  CZYTAJ KONIECZNIE
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

   Kukiz raus. Zresztą niech se te bzdety w warsiawie organizują.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama