Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode piłkarskie talenty w śląskich klubach [RANKING]

Redakcja
Arkadiusz Milik - najmłodszy piłkarz Wielkich Derbów Śląska
Arkadiusz Milik - najmłodszy piłkarz Wielkich Derbów Śląska Arkadiusz Gola
Opowieści o cudownych piłkarskich dzieciach, które w wieku kilku lat podpisują kontrakty z wielkimi klubami, z pewnością działają na wyobraźnię nastolatków na całym świecie. Niektóre polskie kluby próbują już pozyskiwać talenty w podobny sposób, ale na efekty tych działań trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na razie przyjrzeliśmy się więc tym zawodnikom, którzy są najmłodszymi w śląskich zespołach ekstraklasy i pierwszej ligi, a już zapracowali na zaufanie trenerów. Nawiasem mówiąc pamiętajmy, że na zapleczu ekstraklasy jest im trochę łatwiej od czasu wprowadzenia przepisu, który nakazuje korzystanie z młodzieżowców.

1. Arkadiusz Milik, Górnik Zabrze (28.02.1994)

Urodzony w Tychach napastnik Górnika na Roosevelta trafił, razem z młodszym o miesiąc Wojciechem Królem, z Rozwoju Katowice, który na razie czeka na swoją szansę. Tymczasem Milik debiut na Roosevelta zaliczył już w pierwszej kolejce wychodząc w podstawowej jedenastce przeciwko Śląskowi Wrocław, co zawdzięczał miedzy innymi imponującej skuteczności w sparingach. Trener Adam Nawałka podobną szansę w ekstraklasie dawał Milikowi już czterokrotnie, m.in. w piątkowych derbach Ruchem Chorzów. Grający z numerem 99 napastnik zobaczył w tym meczu żółtą kartkę.

NAJNOWSZE INFORMACJE SPORTOWE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

- Nie zaglądam Arkowi w metrykę, wychodzi na boisko wtedy, gdy przekonuje mnie do tego pracą i formą na treningach - zaznacza trener Nawałka.

Niemal o dwa lata starszy od "lidera" jest kolejny pod względem wieku piłkarz Górnika, Michał Jonczyk, także napastnik.

Co ciekawe, trzeci w tym urodzinowym zestawieniu jest bramkarz Łukasz Skorupski, który Milikowi ustępuje o dwa lata i dziewięć miesięcy. Jak widać młodość zagląda także między słupki.


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
2. Michał Nalepa, Ruch Radzionków (22.01.1993)

Najmłodszym piłkarzem w kadrze Artura Skowronka jest Michał Nalepa. 18-letni wychowanek Unii Oświęcim jest zawodnikiem Wisły Kraków i do radzionkowskiego Ruchu został wypożyczony na rok. Gra na bardzo odpowiedzialnej pozycji środkowego obrońcy, często też, dzięki dobrym warunkom fizycznym, włącza się do gry ofensywnej, zwłaszcza przy stałych fragmentach. Efekt - dwa gole w Pucharze Polski i jeden w lidze (z Arką w Gdyni). W barwach Ruchu zadebiutował w czwartej kolejce przeciwko GKS Katowice, w sumie zagrał 9 spotkań ligowych, sześć w pełnym wymiarze. Nalepa jest też powoływany do reprezentacji Polski do lat 19 prowadzonej przez Władysława Żmudę.

Tylko o dwa lata młodsi od Nalepy się Mateusz i Michał Makowie. Ich dobra gra, dobre wyszkolenie techniczne i szybkość wzbudziła zainteresowanie kilku klubów, byli też testowani w Herthcie Berlin oraz w Hoffenheim. Jesienią jednak grają w barwach Ruchu. I to jak grają. Mateusz strzelił dla Cidrów już sześć goli, Michał ma na swoim koncie dwa trafienia.

3. Jakub Świerczok, Polonia Bytom (28.12.1992)

O najmłodszym zawodniku w bytomskiej drużynie jest zdecydowanie najgłośniej. Świerczok jest objawieniem rundy jesiennej I ligi, który strzela bramki prawie jak na zawołanie i ma ich już na koncie 11! Napastnik Polonii w poprzednim sezonie grał tylko w Młodej Ekstraklasie, a teraz może się pochwalić dwoma hat-trickami. Wychowanka MOSM-u Bytom oglądają w akcji wysłannicy Lecha Poznań, Wisły Kraków, Legii Warszawa, a trener Dariusz Fornalak martwi się, czy całe zamieszanie nie wpłynie negatywnie na młodego piłkarza. On sam zapowiada kolejne bramki.

Z tego samego rocznika, co Świerczok jest ściągnięty z Gwarka Zabrze Marcin Ściański. Jak na razie zagrał tylko w trzech meczach ligowych, w sumie 50 minut.

Na prawej pomocy nieźle spisuje się 20-letni Dariusz Góral, który grał wcześniej w MKS-ie Kluczbork. Może to zbyt górnolotne porównanie, ale w sposobie poruszania się przypomina trochę ikonę Polonii Jacka Trzeciaka. Góral zaliczył 12 meczów (719 minut). Ma też mały epizod w ekstraklasie - w październiku 2009 roku w barwach Śląska Wrocław zagrał 4 minuty przeciw GKS Bełchatów (0:2)

NAJNOWSZE INFORMACJE SPORTOWE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

Dwadzieścia lat ma też Mateusz Zaczyński, również w poprzednim sezonie grający w zespole Młodej Ekstraklasy. Teraz ma na koncie cztery mecze w I lidze (w sumie 70 minut). W kadrze Polonii jest też 16-letni uzdolniony napastnik Kamil Walesa, czekający na ligowy debiut.


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
4. Bartłomiej Pawłowski, GKS Katowice (13.11.1992)

Beniaminek w kadrze GKS pełni rolę zmiennika. W sześciu dotychczasowych ligowych występach zaliczył w sumie na boisku 103 minuty. Pawłowski raz miał okazję wyjść na murawę w podstawowej jedenastce, było to w spotkaniu Pucharu Polski z Puszczą Niepołomice, ale w porażce w rzutach karnych nie miał udziału, ponieważ został zmieniony po godzinie gry.

Zaledwie o trzy miesiące starszy jest bohater niedzielnych derów z Piastem, Deniss Rakels.
- Chłopak ma wielki potencjał i robi wszystko, by zostać znakomitym napastnikiem - opowiada trener Rafał Górak. -Dam przykład, gdy coś mu nie wyjdzie na treningu, sam sobie dodaje jakieś ćwiczenia, wykonuje przewroty itp. W dodatku to prywatnie bardzo sympatyczny i skromny człowiek, a na plus przemawia także to, że chciało mu się nauczyć polskiego.
Trzecim przedstawicielem rocznika 92. jest bramkarz Andrzej Wiśniewski.

5. Kamil Groborz, Piast Gliwice (2.10.1992)
Pomocnik sprowadzony z Gazobudowy Zabrze na razie nie spełnia ważnej roli w drużynie. Groborz zagrał w pięciu ligowych meczach - w sumie 87 minut. Ma też dwa występy w Pucharze Polski, ale w meczu przeciw Cracovii już w 14 minucie zobaczył czerwoną kartkę.

Rówieśnikami Groborza są Patryk Nalepa (jeszcze bez ligowego debiutu), Rafał Pietrzak (pięć występów - 312 minut) i Wojciech Lisowski. Ten ostatni zaczął od trzech pełnych spotkań, ale w czwartym, przeciw Pogoni Szczecin, uległ poważnej kontuzji barku i teraz czeka na powrót na boisko.

Mocną pozycję w Piaście ma 20-letni Mateusz Matras, który zagrał w tym sezonie 13 razy, zawsze od pierwszej do ostatniej minuty. Krzysztof Hałgas, będący również jest z rocznika 91., może pochwalić się pięcioma meczami (95 minut gry).

NAJNOWSZE INFORMACJE SPORTOWE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

Do gliwickiej młodzieży zaliczają się też 21-letni Mateusz Bodzioch i Bartosz Sopel. O wiele częściej trener Brosz korzysta z tego pierwszego - ma osiem występów (635 minut). Sopel zagrał tylko dwa razy, m.in. pierwszą połowę przeciw GKS Katowice.

Najmłodszy w kadrze Piasta jest Radosław Murawski (rocznik 94), który czeka na swój ligowy debiut.


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
6. Paweł Lisowski, Ruch Chorzów (8.10.1991)

Trener Waldemar Fornalik grę Ruchu opiera na doświadczonych i sprawdzonych zawodnikach. Nie boi się jednak stawiać na młodzież. Najmłodszym zawodnikiem w jego kadrze jest Paweł Lisowski. Wychowanek Stali Szczecin do Ruchu trafił w 2008 roku. W tym sezonie 20-letni dobrze zbudowany pomocnik zaliczył w ekstraklasie 7 spotkań. W ostatnich zwycięskich dla Ruchu Wielkich Derbach Śląska w Zabrze wszedł na murawę w końcówce, wcześniej w 9. kolejce rozegrał całe spotkanie z Widzewem (3:1 dla Niebieskich).

W kadrze Ruchu są także 17-letni Kamil Włodyka, o rok starszy Michał Kołodziejski, a także 19-letni Przemysław Kanarek i Mateusz Kwiatkowski. Oni na debiut w ekstraklasie muszą jeszcze poczekać, ale trener Fornalik z pewnością ma ich na oku.

7. Serginho, Podbeskidzie Bielsko-Biała (9.06.1990)

Trudno szukać młodzieniaszków w kadrze Podbeskidzia, w której średnia wieku to 28,7 lat. Najmłodszym zawodnikiem jest 21-letni Sergio Luis Dezan, czyli Serginho. Sęk w tym, że Brazylijczyk jako ostatni pozyskany piłkarz przez Górali dopiero w połowie września otrzymał certyfikat na grę i kibice mogli oglądać go tylko w Pucharze Polski.

NAJNOWSZE INFORMACJE SPORTOWE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

Spośród piłkarzy, którzy regularnie występują w ekstraklasie najmłodszym jest 24-letni Krzysztof Król. Wychowanek Górnika Radlin mimo młodego wieku imponuje bogatym piłkarskim CV. Przez dwa lata był w kadrze C Realu Madryt(2007-08). Po powrocie z Hiszpanii występował w Jagielloni Białystok, skąd trafił do… Chicago Fire, gdzie rozegrał 19 meczów. Po powrocie do Polski zaliczył epizod w Polonii Bytom, a następnie został piłkarzem Górali, gdzie szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowej jedenastce. Jego rówieśnikiem w kadrze Podbeskidzia jest Mariusz Sacha, 24-letni wychowanek Górali, który latem wrócił do klubu z Cracovii.

Materiały przygotowali Leszek Jaźwiecki, Łukasz Klimaniec, Tomasz Kuczyński, Rafał Musioł (opracowanie)


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!