Idea numer 4: Przyszłość. Bez węgla, ale za to z Krakowem?

  Idea numer 4: Przyszłość. Bez węgla, ale za to z Krakowem?

  Sławomir Cichy, dziennikarz DZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sławomir Cichy
  1/3
  przejdź do galerii

  Sławomir Cichy ©arc.

  Przyszłość naszego regionu nie może być wróżeniem z fusów ani materiałem dla pisarzy science fiction. O tym, w jakim kierunku powinno rozwijać się Śląskie w ciągu 10, 30, 50 lat, musimy zdecydować dziś. Bez tego staniemy się skansenem XX wieku
  W to, że Śląskie wciąż stoi węglem i stalą, wierzą tylko niektórzy politycy i to wyłącznie na potrzeby kampanii wyborczych. Prawda jest jednak zupełnie inna. Już dziś zatrudnienie w tzw. przemyśle ciężkim jest niższe w naszym regionie nie tylko od liczby osób zatrudnionych przy produkcji samochodów i części zamiennych, ale także więcej miejsc pracy generują inwestycje w nowe technologie czy usługi. Przyszłość regionu to z pewnością nie szyby kopalń i hutnicze piece. O nich coraz częściej będziemy pisać jak o pamiątkach historycznych regionu.

  Węgiel - śpiew przeszłości

  Graniczną datą rentowności wydobycia węgla na Śląsku jest 2050 rok.
  Tę datę lansują zarówno niezależni eksperci, ale jest też przedstawiana w rządowych programach. Wydobycie węgla - według prognoz - nie przekroczy wówczas 12 mln ton. To oznacza dla kraju zmiany w sposobie produkcji energii elektrycznej albo oparcie jej na imporcie węgla, a dla Śląska już dziś należy stworzyć program ograniczający społeczne skutki likwidacji miejsc pracy w górnictwie.

  Dotychczasowe programy restrukturyzacji górnictwa doprowadziły do spadku zatrudnienia z ponad 400 tys. w 1990 roku do niespełna 100 tys. w tym roku. Pierwszym krokiem w łagodzeniu wstrząsu, jakim będzie dla regionu odejście od węgla, jest właściwe wykorzystanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego, który w latach 2014-2020 wynosi niemal 3,5 mld euro.

  Największe środki, czyli ponad 1/5 tej kwoty, zostaną przeznaczone na wsparcie projektów efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej i odnawialne źródła energii (OZE). Wystarczy wspomnieć, że w Polsce OZE zaspokajają dziś zaledwie około 4,6 proc. zapotrzebowania na energię. Głównymi źródłami są: biomasa (2,2 proc.), wiatr (1,8 proc.) oraz hydroenergetyka (0,6 proc.).

  Kolejnym priorytetem RPO ma być rewitalizacja regionu, ale rozumiana jako zintegrowane działanie, mające na celu zmiany gospodarcze, społeczne, przestrzenne i środowiskowe. To budżet rzędu 8,4 proc. środków zawartych w RPO, które powinny zostać przeznaczone na zmianę priorytetów kształcenia zawodowego i tworzenie miejsc pracy w przemyśle nowych technologii.
  1 3 4 5 ... 8 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Utopia Krapkowice!

   Czemu mają służyć pieniądze EU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Śląsk,to stare zagłębie przemysłowe,jedno z największych w Europie!
   Dlatego w tym zaniedbanym zagłębiu,gdzie reindustrializacja miała odbywać się systematycznie,a nie akcyjnie trzeba te pieniądze...rozwiń całość

   Śląsk,to stare zagłębie przemysłowe,jedno z największych w Europie!
   Dlatego w tym zaniedbanym zagłębiu,gdzie reindustrializacja miała odbywać się systematycznie,a nie akcyjnie trzeba te pieniądze zainwestować.W tym zagłębiu,nie Krakowie.
   W miastach,takich jak Bytom ,które posiadają bardzo duże bezrobocie trzeba po prostu stwarzać warunki sprzyjające inwestorom.Trzeba otwierać nowe małe i średnie przedsiębiorstwa.
   Województwa śląskiego nie można rozwijać tylko i wyłącznie na ziemiach małopolskich,gdyż jest to zgubna idea!
   Śląsk jest za mocno eksploatowany finansowo,bez długotrwałej koncepcji wychodzenia z węgla.
   W Zagłębiu Ruhry też wychodzono z węgla,ale tam powstawało na tych terenach wiele nowych fabryk dających pracę tym wypchanych z górnictwa.
   Likwidacja przemysłu węglowego nie polegała na dodatkowym obciążaniu podatkami tego sektora,tylko na subwencjach,czyli na ładowani pieniędzy w likwidacji tej branży.

   W Polsce chcemy z górnictwa wyciągnąć jak najwięcej nie dając w zamian nic.

   Dlatego moje wielkie NIE dla Krapkowic!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk do likwidacji

   schl. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   nie będę się wyrażać bo i tak to będzie wykropkowane, ale trafia mnie jak słyszę o krakowicach (na dużą literę to to nie zasługuje)Polska przystąpiła do ostatecznego rozwiązania Śląska, przecież...rozwiń całość

   nie będę się wyrażać bo i tak to będzie wykropkowane, ale trafia mnie jak słyszę o krakowicach (na dużą literę to to nie zasługuje)Polska przystąpiła do ostatecznego rozwiązania Śląska, przecież ziemia opolska, to nie jest już Śląsk, to opolszczyzna, za chwilę połknie ją Wrocław, a nas połknie Kraków i będzie the end jesli chodzi o Śląskzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama