Efekt Pendolino, czy lepszych torów? Podróżni zaczęli wracać...

  Efekt Pendolino, czy lepszych torów? Podróżni zaczęli wracać do kolei ZDJĘCIA + WIDEO

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zmodernizowanych wagonów Intercity zamówiło 215. Większość z nich już jeździ m.in. na trasie z Przemyśla przez Katowice do Szczecina. Mają klimatyzację,
  1/14
  przejdź do galerii

  Zmodernizowanych wagonów Intercity zamówiło 215. Większość z nich już jeździ m.in. na trasie z Przemyśla przez Katowice do Szczecina. Mają klimatyzację, wieszaki na rowery i inne nowości ©Michał Wroński

  PKP Intercity pokazało w Katowicach nowe wagony. Jeżdżą już do Szczecina. Nowe Flirty i Darty pojawią się w grudniu. Pojadą od nas m.in. do Gdyni i Lublina
  Dziś synonimem nowoczesności na polskiej kolei jest Pendolino. Od grudnia to się zmieni. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy na torach pojawią się bowiem nowoczesne Darty i Flirty. Najnowsze pociągi PKP Intercity obsługiwać będą m.in. trasy z Katowic do Białegostoku, Łodzi, Lublina i Trójmiasta. Przybędzie także nowoczesnych wagonów na trasie z Przemyśla przez Katowice i Gliwice do Szczecina. Wczoraj na katowickim dworcu PKP przewoźnik zaprezentował jeden z nich.


  - Jestem mile zaskoczona. Ostatni raz jechałam pociągiem 20 lat temu i pamiętam tyle, że był brudny, przepełniony i było w nim strasznie gorąco - mówiła Adriana Mystek, która zajrzało do środka zmodernizowanego wagonu.

  Istotnie, to co zobaczyła zupełnie nie przypominało rzeczywistości sprzed dwóch dekad. W zmodernizowanych wagonach "stare czasy" przypomina jedynie pudło. Wnętrze jest klimatyzowane, wyposażone w okna z roletami i urządzenia wzmacniające system telefonii komórkowej. Przy każdym fotelu znajduje się gniazdko elektryczne. By wnętrza były bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym poszerzono w nich korytarze (z myślą o tej grupie pasażerów część wagonów jest bezprzedziałowa). Bo zabudowanie specjalnych platform wjazdowych i dostosowanie toalet było oczywistą oczywistością.

  Podobnie jak zainstalowanie w wybranych toaletach przewijaków dla niemowląt. Pomyślano też wreszcie o rowerzystach i narciarzach - część wagonów posiada wydzielone części, gdzie zabudowano po 12 wieszaków na rowery i taką samą liczbę uchwytów na narty.

  W sumie tak zmodernizowanych wagonów Intercity zamówiło 215 - większość z nich już jeździ, ostatnie 57 rozpocznie służbę w grudniu.

  - Dzięki temu większość naszych pociągów będzie nowych lub zmodernizowanych - podkreśla Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity.


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama