Katowice: Śląscy leśnicy ostrzegają przed wieńcami z...

  Katowice: Śląscy leśnicy ostrzegają przed wieńcami z kradzionych gałązek

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Spora część iglastych gałązek, wykorzystywanych do przystrajania grobów przed dniem Wszystkich Świętych, została nielegalnie wycięta w lesie - informują śląscy leśnicy, którzy tropią sprawców takich wykroczeń przed cmentarzami i wnioskują o ukaranie winnych.
  Krzysztof Chojecki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach przypomina, że zgodnie z przepisami, zabór gałęzi i krzewów w lesie jest wykroczeniem, za które grozi do 5 tys. zł grzywny. Sąd może też orzec do 500 zł nawiązki dla pokrzywdzonych. To jednak zbyt mało, by naprawić szkody w przyrodzie.

  - Zdarza się, że z najładniejszych gałęzi ogołacane są młode drzewka jodły, świerka i sosny. Bywa również, że sprawcy wchodzą na drzewa i odcinają kilkumetrowe części wierzchołkowe albo ścinają całe drzewo i dokonują okrzesania gałęzi z leżącej sztuki - powiedział Chojecki.

  Aby przeciwdziałać takiemu niszczeniu drzew, na przełomie października i listopada leśnicy prowadzą "Akcję Stroisz", w ramach której funkcjonariusze Straży Leśnej wraz z policją i Strażą Miejską sprawdzają bazary i targowiska obok cmentarzy. W działaniach pomagają strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej i Rybackiej.

  W ubiegłym roku w regionie skontrolowano ponad sto punktów sprzedaży ozdób nagrobnych. Na gorącym uczynku zatrzymano pięciu sprawców nielegalnego pozyskania iglastych gałęzi. W poprzednich latach wykrywano trzykrotnie więcej podobnych przypadków.

  Leśnicy nie mają jednak złudzeń, że proceder wciąż trwa. Kontrole to nie jedyny sposób na jego ukrócenie. W tym roku w lasach zamontowano kilkadziesiąt urządzeń monitorujących miejsca potencjalnie narażane na tego rodzaju kradzieże. Ma to usprawnić działania Straży Leśnej. PAP


  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama