Bielsko-Biała: Nowa siedziba biblioteki Akademii...

  Bielsko-Biała: Nowa siedziba biblioteki Akademii Techniczno-Humanistycznej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nową siedzibę otrzymała biblioteka akademicka największej na Podbeskidziu uczelni publicznej, bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej - poinformował w środę rzecznik uczelni Mirosław Łukaszuk.
  - Dotychczas biblioteka miała do swojej dyspozycji około 500 m kw. Obecnie zajmuje powierzchnię około 1,3 tys. m kw. Mieści się tam 100 tys. woluminów, ważących - jak się okazało podczas przeprowadzki - 156 ton. Książki w magazynie leżą na tak zwanych regałach jezdnych, które łącznie mają długość 5 km - powiedział Łukaszuk.

  Dla czytelników ważniejsze są jednak warunki w nowych czytelniach. Rzecznik zaznaczył, że stoliki, osobne dla każdego czytelnika - 84 w czytelni ogólnej i 20 w czytelni czasopism - wyposażono w lampki i gniazdka elektryczne do podłączenia laptopa. Czytelnicy czytelni ogólnej mają bezpośredni dostęp do całej biblioteczki podręcznej.

  - Liczymy, że w nowych murach biblioteka będzie mogła bez przeszkód się rozwijać. Tak została zaplanowana - wyjaśnił kanclerz uczelni Leszek Zaporowski.

  Biblioteka bielskiej uczelni, początkowo filii Politechniki Łódzkiej, powstała w 1970 roku. Działalność rozpoczynała na 10 m kw. Dziewięć lat później zajmowała już 300 m kw. Dyrektor biblioteki Liliana Linek pamięta czasy, gdy biblioteka - wraz z całą filią politechniki - mieściła się w ciasnych pomieszczeniach Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. - Była malutka wypożyczalnia i czytelnia na 30 miejsc, ciągle pełna czytelników - powiedziała.

  Latem 1990 roku wraz z całą uczelnią biblioteka przeniosła się do kampusu na bielskich Błoniach, gdzie umieszczono ją na I piętrze budynku A. Zyskała dużo więcej miejsca, w ostatnim okresie zajmowała powierzchnię około 500 m kw. - Uczelnia ciągle się rozwijała. Szybko okazało się, że biblioteka jest za mała dla potrzeb powiększonej akademii - wyjaśnia Linek. W 2007 r. zapadła decyzja o umieszczeniu biblioteki na parterze nowego gmachu dydaktycznego uczelni, dokąd obecnie została przeniesiona.

  Akademia powstała w 2001 roku na bazie istniejącej od 1969 roku filii Politechniki Łódzkiej. Kształci ponad 9 tys. studentów. PAP  CZYTAJ KONIECZNIE
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama