Edukacja: Którzy uczniowie dostaną darmowe podręczniki?

  Edukacja: Którzy uczniowie dostaną darmowe podręczniki?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Edukacja: Którzy uczniowie dostaną darmowe podręczniki?
  1/4
  przejdź do galerii

  ©MACIEJ URBANOWSKI

  Od września uczniowie z kolejnych klas otrzymają darmowe książki W sumie z zakupu zwolnieni są rodzice dzieci będących na 4 różnych poziomach edukacji Sprawdź, czy reforma obejmie już Twoją pociechę
  Rodzice uczniów z kolejnych klas nie będą musieli kupować dzieciom szkolnych podręczników. Ten kosztowny problem, który wielu rodzicom przed nowym rokiem szkolnym spędzał sen z powiek, na swoje barki wzięło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z darmowych podręczników po raz drugi skorzystają uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Zaś po raz pierwszy trafią one we wrześniu do uczniów klas drugich i czwartych podstawówki oraz pierwszej klasy gimnazjum.

  Drugi rok zmian

  We wrześniu 2015 rozpocznie się drugi rok reformy podręcznikowej. Dzieci, które w zeszłym roku rozpoczynały naukę w szkole podstawowej, uczyły się z darmowego podręcznika, "Nasz Elementarz", przygotowanego przez MEN. W tym roku są już drugoklasistami i też otrzymają darmowy podręcznik, który "zasponsorował" im MEN. Książka nosi tytuł "Nasza Szkoła".

  Z kolei szkoły, w których uczą się czwartoklasiści i młodzi ludzie rozpoczynający naukę w gimnazjum, dostaną dotację celową na zakup kompletu książek i niezbędnych do nauki ćwiczeniówek. Jednak nauczyciele, którzy na co dzień korzystali z MEN-owskiego podręcznika, oceniali go dość krytycznie. Zarówno kwestię jakości wykonania (kartki wypadały z niego już w pierwszych tygodniach nauki), jak również kwestie merytoryczne. Te najczęściej powtarzane wady były następujące: niski poziom matematyki, niedopasowanie treści podręcznika do potrzeb sześciolatków i siedmiolatków czy krótki okres bezliterowy.

  Nauczyciele narzekali też na pomoce dydaktyczne oraz zestawy ćwiczeń towarzyszące podręcznikowi. Po stronie plusów znalazły się m.in.: podział na cztery cieńsze książki, kolejność wprowadzania literek czy realizowanie tego samego programu w całym kraju.

  Ulga dla rodziców

  Mimo takich ocen ze strony pedagogów, darmowe podręczniki mają grono swoich wielbicieli - i to całkiem spore. Potwierdzają to wyniki badania "Co zmienia darmowy podręcznik w polskich szkołach? Głos środowisk lokalnych". Po wrześniu 2014 przeprowadziła je Fundacja Szkoła Liderów. Wyniki pokazują, że wprowadzenie darmowego elementarza przyniosło ulgę dla rodziców. Oczywiście chodzi o aspekt finansowy.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama