Artyści kontra samorząd w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

  Artyści kontra samorząd w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

  KAP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Indywidualnym twórcom kultury - pisarzom, malarzom, rzeźbiarzom, aktorom czy reżyserom - najbardziej zależy na finansowym wsparciu ze strony samorządów. A samorządy właśnie pieniędzmi zwykle nie mogą w bezpośredni sposób wspierać twórców. Takie główne wnioski można wysnuć z konferencji, która odbyła się dzisiaj w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
  Spotkanie zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury, który opracował również raport pt. "Twórca a polityka kulturalna samorządów w województwie śląskim". Wynika z niego, że średnia wieku ankietowanych twórców to 46 lat. Tylko 25 proc. z nich ma wyższe wykształcenie artystyczne. Jeszcze mniej, bo 7 proc. jest w stanie utrzymać się tylko z działalności artystycznej.

  Artyści liczą głównie na pomoc ze strony samorządów, nieczęsto chcą i umieją korzystać z innych źródeł finansowania - grantów czy sponsoringu ze strony firm prywatnych.


  - Twórca musi być menadżerem siebie samego - przekonywał Krzysztof Siwczyk, poeta i felietonista, pracownik Instytutu Mikołowskiego. - Nasza kreatywność powinna być większa niż wysyłanie kopert z wnioskami o stypendium do coraz ważniejszych instytucji. Prawo niestety zmieniło się dla instytucji kultury na gorsze, ale za to otworzyły się nowe możliwości dzięki funduszom unijnym - dodał Siwczyk.
  Inną kwestią, która wywołała dyskusję był dylemat samorządowców - czy stypendia należy fundować dla młodych twórców, czy raczej nagradzać nimi tych, którzy mają na koncie sukcesy w swojej dziedzinie sztuki.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama