Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Twórzmy muzea w budynkach poprzemysłowych

Redakcja
Dom mieszkalny "Bolko Loft" w Bytomiu - zaadaptowana lampiarnia dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały"
Dom mieszkalny "Bolko Loft" w Bytomiu - zaadaptowana lampiarnia dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" medusagroup.pl
Wielkie uznanie dla p. Michała Smolorza za artykuł "Nowa śląska gigantomania", który ukazał się w "Dzienniku Zachodnim" z 14 października 2011 r. Tekst omawiał wielkość obiektów kulturalnych budowanych na Śląsku - pisze do Dziennika Zachodniego Piotr Mankiewicz z Radzionkowa.

Buduje się obiekty nie licząc z kosztami. Nikt nie zastanawia się nad tym, kto będzie z nich korzystał. Społeczeństwo nie jest nauczone oglądania, zwiedzania, wspólnej działalności. Z braku funduszy większość ludzi siedzi w domu przy telewizorze, który karmi ich sieczką jak konia.

CZYTAJCIE FELIETON MICHAŁA SMOLORZA PT. NOWA ŚLĄSKA GIGANTOMANIA

W obecnym momencie całkowicie brak jest strategii rozwoju kulturalnego obywateli. Pewne obiekty można umieścić w przepięknych budynkach poprzemysłowych, oszczędzając przy tym miliony na budowę nowych oraz zachowując spuściznę historyczną i materialną Śląska. Śląsk, dysponuje licznymi obiektami np. po hucie Bobrek w Bytomiu - dobry dojazd, blisko autostrada. Z pewnością wystarczyłaby kwota 50 mln zł, aby taki obiekt stworzyć, a nie 450 mln na nowy jak np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W każdym rejonie Polski powinno być do pięciu obiektów, które dzieci powinny odwiedzić w trakcie procesu edukacyjnego, wtedy jest szansa, że zaszczepi się w nich chęć oglądania takich obiektów.

DRUGIE ŻYCIE OBIEKTÓW POPRZEMYSŁOWYCH - ZOBACZCIE, CO SIĘ W NICH DZIEJE

Moim zdaniem, żeby ludzie bardziej chcieli oglądać i zwiedzać, należy wymusić tak jak na Zachodzie, że 10 proc. kosztorysu budowy obiektu przeznacza się na wystrój artystyczny, małą architekturę, pomniki, fontanny itp. Każdy obiekt handlowy powinien przeznaczyć pomieszczenia na działalność artystyczną, na zwiastuny dużych wystaw w muzeach. Pamiętajmy, że wystawę, którą w muzeum obejrzy 300 osób, w dużej galerii handlowej obejrzy co najmniej 300 tysięcy osób. Z pewnością jest to szansa na to, aby w przyszłości celowe było budowanie dużych obiektów, które mają służyć społeczeństwu do zaspokajania potrzeb kulturalnych.

Zadaniem istniejących już muzeów powinno być nie tylko gromadzenie eksponatów, pamiątek, przechowywanie i ich konserwacja, ale również udostępnianie zbiorów na wystawy zewnętrzne.
Muzea powinny mieć informacje o wszystkich kolekcjonerach i ich zbiorach. Powinny pomagać w organizacji wystaw oraz w tworzeniu prywatnych muzeów, tak jak Unia Europejska, która dofinansowuje budowę dróg, obiektów kulturalnych w miastach, dopłacając do 80 proc. do ich budowy. Dlatego, jeśli ktoś włożył w kolekcję setki tysięcy złotych, państwo powinno dofinansować możliwość pokazania i zobaczenia jej przez obywateli.

Musimy sobie zdać sprawę, że produkcja w Polsce będzie ograniczona. Będziemy żyć z wzajemnych usług, a to nie będą tylko usługi proste, lecz także turystyka, zwiedzanie, organizowanie imprez i zagospodarowanie czasu wolnego wszystkim niezależnie od grupy wiekowej.

Piotr Mankiewicz z Radzionkowa
CZYTAJ WIĘCEJ LISTOW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected] lub [email protected]

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM LISTU? NAPISZ KONIECZNIE SWOJĄ OPINIĘ

CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!