Komu nie podoba się Jarosław Dąbrowski?

  Komu nie podoba się Jarosław Dąbrowski?

  Viiletta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jan Henryk Dąbrowski będzie lepszym patronem szkoły niż Jarosław Dąbrowski - uważa dyrektor VI LO w Częstochowie. Do władz miasta złożył projekt zmiany patrona liceum. Sprawą mają się zająć radni na poniedziałkowej sesji.
  - Postać Jana Henryka Dąbrowskiego jest bardziej znana Polakom. Ma nieporównanie bogatszy i wartościowszy dorobek i osiągnięcia w dziejach Polski, szczególnie w dążeniach narodowowyzwoleńczych i niepodległościowych, niż dotychczasowy patron szkoły. Będzie to podstawą do wykorzystania tej postaci do budowy programu wychowawczego szkoły i doskonałym przyczynkiem do kształtowania postaw patriotycznych młodzieży - pisze Wiesław Szejn, dyrektor LO im.
  Jarosława Dąbrowskiego w uzasadnieniu do projektu uchwały. - Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą zmianą właśnie w tym roku jest okoliczność, iż w roku 2008 przypada 190. rocznica śmierci Jana Henryka Dąbrowskiego i jednocześnie jest to rok Hymnu Narodowego - dodaje.

  Do przedstawionego wniosku dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego dołączył pozytywne opinie Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców szkoły. Taką samą wyraziły kuratorium oświaty i miejski wydział oświaty.

  - Wprowadzono nas w błąd, bo w uzasadnieniu projektu uchwały nie ma ani słowa o tym, że na zmianę patrona szkoły nie zgodziła się Rada Pedagogiczna - mówi radny Jacek Krawczyk, absolwent VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego.

  Historyk Sławomir Maślikowski, dyrektor oddziału IPN w Częstochowie, suchej nitki nie zostawia na pomyśle zmiany patrona szkoły.

  - To nawet nie jest koniunkturalizm. To po prostu czyjś kaprys - uważa. - Nie ma tendencji w Polsce, by od tego patrona odchodzić. Jarosław Dąbrowski to postać zawłaszczona trochę przez poprzedni system. Komuna Paryska to tragiczny epizod w jego życiu, zwieńczenie byronowskiej postawy, idei romantycznej. Całe życie walczył za Polskę. To był bóg wojny, bohater XIX-wiecznej walki za wolność waszą i naszą. Był człowiekiem wielkiej moralności, patriotą. Kochał Matkę Boską - królową Polski, był orędownikiem jej kultu. A jedyne jego nieszczęście jest takie, że w pewnym momencie znalazł się na stoku cytadeli.

  W piątek w VI LO odbyło się głosowanie w uczniów, czy chcą zmiany patrona. - Nasza klasa zagłosowała za tym, żeby patronem nadal był Jarosław Dąbrowski - mówią Agnieszka Szewczyk, Kamila Słomińska i Justyna Sztaner z IIIe.

  - To był fajny gość, człowiek z krwi i kości. Niepotrzebnie się go czepiają - twierdzą zgodnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama