Ważne
  Kwesty na cmentarzach we Wszystkich Świętych

  Kwesty na cmentarzach we Wszystkich Świętych

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kwesty na cmentarzach we Wszystkich Świętych

  ©ARC DZ

  Dziesiątki wolontariuszy, wśród nich także ludzie znani w naszych lokalnych środowiskach - artyści i samorządowcy - wyjdą we wtorek na alejki i będą uczestniczyć w kwestach, zorganizowanych na cmentarzach wielu miast województwa śląskiego.
  Kwesty na cmentarzach we Wszystkich Świętych

  ©ARC DZ

  W Bytomiu, Będzinie i Częstochowie zbierać będziemy, podobnie jak przed rokiem, na odnowę zabytkowych nagrobków, w Katowicach i Mysłowicach - na rzecz miejscowych hospicjów. Inne kwesty wspomogą m.in. wakacje dla dzieci z ubogich rodzin czy przygotowanie paczek wigilijnych dla potrzebujących.

  - Dzięki ofiarności bytomian, ale i nie tylko, odnowiliśmy już osiem zabytkowych nagrobków rodzin: Schastoków, Garusów, Proszydłów, Goetzlerów, Paikertów oraz kaplicę-mauzoleum Hakubów, Novotnych, Gołębiowskich - wymienia prof. Jan Drabina, prezes Towarzystwa Miłośników Bytomia, które organizuje kwesty na rzecz cmentarza Mater Dolorosa.

  Akcję ratowania zabytków tej najstarszej i najcenniejszej miejskiej nekropolii, gdzie spoczywa wielu zasłużonych dla miasta i regionu, zainicjowano w 2000 roku. Co roku udaje się zebrać więcej - od ponad 6,6 tys. zł w pierwszej kweście do ponad 11 tys. zł w 2010. - W tym roku znów wyciągniemy rękę do wszystkich przekonani, że ofiarodawców zatroskanych o los najstarszej w Bytomiu krainy zmarłych nie zabraknie - przypomina prof. Drabina.

  Kwesta na cmentarzu Mater Dolorosa potrwa od 9.00 do 17.00, a zebrane pieniądze tym razem pomogą odnowić nagrobek ks. Józefa Szafranka, proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny, który zmarł w 1874 roku. W ratowanie nekropolii - jak przed rokiem - włączą się harcerze, miejscy działacze i artyści Opery Śląskiej.

  Częstochowianie kwestować będą na trzech nekropoliach - najstarszych w mieście - Kule i św. Rocha - oraz w dzielnicy Raków. Z dotychczas zebranych środków odrestaurowano tu już kilkanaście zabytkowych nagrobków, w tym: Jana i Rozalii Górskich z 1910 roku.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cwaniaki

   cwaniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   darmozjady wykorzystują każdą okazję, aby pod byle pretekstem, naciągnąć frajerów na szmal !! Ponieważ w polsce i na śląsku frajerów pełno, więc idzie im to nieźle!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do cwaniaka

   manolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   ulżyło Ci ? dobrze wiesz ze piszesz bzdury , tylko po co? Ani nie odbierzesz chęci uczestnictwa w kwestach tym którzy poświęcają na to swój czas , ani nie powstrzymasz tych którzy te datki chcą na...rozwiń całość

   ulżyło Ci ? dobrze wiesz ze piszesz bzdury , tylko po co? Ani nie odbierzesz chęci uczestnictwa w kwestach tym którzy poświęcają na to swój czas , ani nie powstrzymasz tych którzy te datki chcą na taki cel łożyć ,narażasz się na litość i śmieszność zarazem.Po co to robisz ? Odpowiedz sobie sam?! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama