Via Silesiana: Najbardziej śląska ze śląskich dróg

  Via Silesiana: Najbardziej śląska ze śląskich dróg

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Autostrada A4 może się nazywać Via Silesiana

  Autostrada A4 może się nazywać Via Silesiana ©Mikołaj Suchan

  Via Silesiana, to nasza propozycja alternatywnej nazwy dla autostrady A4 między Zgorzelcem, a Mysłowicami. Żeby jednak podobnie jak Gierkówką czy Wiślanką, Silesianą zaczęli jeżdzić kierowcy, nazwa musi się przyjąć. Do tego potrzebna jest akcja promocyjna. Jak ją przeprowadzić? Czytajcie.
  Autostrada A4 może się nazywać Via Silesiana

  Autostrada A4 może się nazywać Via Silesiana ©Mikołaj Suchan

  POZNAJ HISTORIĘ BUDOWY AUTOSTRADY A4

  Rozmowa z Anną Proszowską-Sala, ekspertem promocji miast i regionów.

  Jak promować Via Silesianę jako dobrą nazwę dla autostrady A4?
  Działania muszą być wielowątkowe. Można zbierać podpisy, robić happeningi, podpinać się pod wydarzenia kulturalne, których na Śląsku nie brakuje.
  Ciekawym pomysłem może być też przeprowadzenie debaty z najaktywniejszymi forumowiczami z internetu. Wysłuchać ich propozycji. Warto rozpocząć konstruktywną dyskusję społeczną i mam nadzieję, że obejdzie się bez nic nie wnoszącej polityki. W takiej debacie nie może być agresji, a do tego wszystkie regiony czyli Dolny Śląsk, Górny Śląski i Opolszczyzna muszą mówić w tej sprawie jednym głosem.

  VIA SILESIANA TO MOŻE BYĆ NASZA DROGA

  Czy promocja samej nazwy wystarczy?
  Trzeba pamiętać, że droga pozostanie zawsze tylko drogą. Wymyślając nazwę musi być kontekst do rozmowy o regionie, jego historii, kulturze czy tradycjach. Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że kierowcy polscy czy zagraniczni, widząc na ekranach dźwiękochłonnych napis Silesiana, wpisując ją w GPS czy w Google maps zaczną się zastanawiać, co się za tą nazwą kryje. I muszą to znaleźć np. na dobrych stronach internetowych, na których będą ciekawe miejsca, hotele, muzea, spa, które można spotkać na trasie. Tylko to co się znajdzie w sieci, musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Trzeba mówić o potencjale Silesii. Samo doprowadzenie do tego, aby autostrada A4 została nazwana Via Silesianą to za mało. Trzeba wiedzieć po co ma się tak nazywać i przekonać do tego ludzi.

  SPRAWDŻ WYNIKI SONDY INTERNETOWEJ. WIĘKSZOŚĆ INTERNAUTÓW CHCE NAZWANIA AUTOSTRADY A4 VIA SILESIANA

  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Via Silesiana jest piękna!

   Mario (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   Nie tylko pomysł na nazwę dla A4 jest świetny, ale też sama historia A4 jest niezwykła. Czy wiedzieliście, że "śląska autostrada pomogła w zakończeniu II wojny światowej"?? Jechały nią czołgi na...rozwiń całość

   Nie tylko pomysł na nazwę dla A4 jest świetny, ale też sama historia A4 jest niezwykła. Czy wiedzieliście, że "śląska autostrada pomogła w zakończeniu II wojny światowej"?? Jechały nią czołgi na Berlin! Tu na ten temat jest więcej: http://autostradaa4.pl/zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mario

   Polak z Warszawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   a dniem dzisiejszym nie potrafi Pan zyc?te ciagle wracanie do historii jest nudne,prowokacyjne i budzi niesmak,bo pokazuje Pana jak czlowieka zyjacego tylko dniem wczorajszym!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OK

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   ZGADZAM SIE Z TOBA SLASK POTRZEBUJE POPARCIA I POMOCY taki jest nosz los tukej na SLASKU

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysł jest dobry, bo ...

   Maruder Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

   ... wprowadzenie nazwy dla A4 może być pierwszym krokiem do większej, długoterminowej akcji promocji Śląska w skali kraju a nawet Europy. Należy dodać, że jak na zasięg i moc oddziaływania, to...rozwiń całość

   ... wprowadzenie nazwy dla A4 może być pierwszym krokiem do większej, długoterminowej akcji promocji Śląska w skali kraju a nawet Europy. Należy dodać, że jak na zasięg i moc oddziaływania, to przedsięwzięcie było by niesłychanie tanie i prawdopodobnie skazane na sukces. Z konkretnymi zjazdami wzdłuż całej trasy wiązały by się konkretne promowane w danych powiatach atrakcje turystyczne, czy inne, specyficzne dla danego miejsca.

   Nie zgadzam się absolutnie z twierdzeniem, że logo jest zbędne. Powtarzana co jakiś czas grafika logo była by bardzo istotnym, bo łatwo kojarzonym i zapadającym w pamięć użytkowników drogi elementem całego przedsięwzięcia. Natomiast jeśli chodzi o słowo "Via" to faktycznie tu warto się zastanowić, bo sama "Silesiana" faktycznie dobrze brzmi i wiadomo o co chodzi, nawet przy braku znajomości łaciny. Poza tym byłby to widoczny element, integrujący w jakiś pozytywny sposób mieszkańców całego Śląska.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama