Tychy: Niespodzianka dla odwiedzających groby -...

  Tychy: Niespodzianka dla odwiedzających groby - przypomnienie o opłacie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Miejsce nieopłacone, przeznaczone do ponownego użycia - naklejki takiej treści zastaną na nagrobkach swoich bliskich setki osób, odwiedzających cmentarz komunalny w Tychach. W ten sposób administracja przypomina im o konieczności opłacenia grobu.
  Cmentarz w Tychach-Wartogłowcu należy do największych nekropolii w regionie; pochowanych jest tu ok. 22 tys. osób. Na taką formę przypomnienia o opłatach zdecydowano się po raz pierwszy. Kierownik cmentarza, Paweł Cybulski, przyznaje, że ilość naklejek idzie w setki - rozklejane są na grobach już od tygodnia, a do wtorku przybędą kolejne. Rzucają się w oczy od razu po wejściu na cmentarz.

  Biało-niebieskich naklejek, wielkości połowy kartki z zeszytu, nie sposób przeoczyć, tym bardziej, że z reguły przyklejane są w bardzo widocznych miejscach - na tablicach z nazwiskami zmarłych. Oprócz informacji o nieopłaceniu grobu naklejki zawierają prośbę o kontakt z administracją cmentarza.

  Wśród odwiedzających cmentarz zadania w tej sprawie są podzielone. Przeważająca większość rozmówców skrytykowała nie tyle sam pomysł, ile sposób jego realizacji.

  - W samym przypomnieniu o opłacie nie ma nic złego, ale nalepki na środku tablicy nagrobnej, szczególnie w dniu Wszystkich Świętych, to dowód braku szacunku dla zmarłych. Nie podoba mi się to - mówiła pani Małgorzata. Również inni odwiedzający oceniali, że nalepki mogą się pojawiać, ale w bardziej dyskretnych miejscach, np. z boku grobu.

  Jeszcze inni - jak pan Ryszard z Bytomia - mówili, że takie obklejanie grobów jest niedopuszczalne, szczególnie w dniach zadumy i skupienia. - Administracja cmentarza ma przecież dane osób, które opłacały groby. Powinna kontaktować się z nimi indywidualnie, a nie w taki sposób - mówił oburzony bytomianin.

  Kierownik cmentarza Paweł Cybulski podkreślił że dotychczas nikt z przychodzących do administracji osób nie zgłaszał, by był urażony taką formą przypomnienia o opłatach. Kierownik zapewnił, że jego pracownicy starają się umieszczać nalepki nie na środku tablic nagrobnych, ale bardziej z boku. Wybierają przy tym miejsca dobrze widoczne i takie, do których naklejka chce się przylepić.

  Kierownik przyznaje, że rozklejając informacje na grobach w okolicach dnia Wszystkich Świętych, kiedy cmentarz odwiedza najwięcej ludzi, administracja chciała spowodować - jak mówił - "lekki szok", który powinien skłonić odwiedzających do uregulowania zaległości i opłacenia grobów na kolejny okres.

  - Nasze działanie przyniosło efekt. Zwykle ludzie natychmiast zrywają naklejki i idą wyjaśnić sprawę do administracji cmentarza. W ostatnich dniach mamy znacznie większe kolejki niż w poprzednich latach. Także w dniu Wszystkich Świętych administracja będzie czynna i wszystko można będzie wyjaśnić - powiedział Cybulski.

  Opłacenie miejsca na tyskim cmentarzu na 20 lat kosztuje 525 zł; na uzasadniony wniosek opłacających można to zrobić w ratach. Jeżeli ktoś ma zaległości w opłatach, należność wylicza się indywidualnie. Kierownik zapewnia, że administracja także w innych formach informuje o zaległościach - przez cały rok na cmentarzu są tablice, przypominające o opłatach. PAP

  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biznes nawet na nieboszczykach

   Żaba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   525 zł to ździerstwo! Skąd ta cena???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A mam pytanie

   tetsuya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 27

   .... Czy jak wszystkie należności również i te nie ulegają prawnie przedawnieniu ?
   Co bowiem ma zrobić ktoś kto posiada w rodzinie grób z 1811 roku i nie ma dokumentów potwierdzających wpłaty ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama