Abp Damian Zimoń odchodzi na emeryturę [ZDJĘCIA]

  Abp Damian Zimoń odchodzi na emeryturę [ZDJĘCIA]

  red.

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Abp Damian Zimoń odchodzi na emeryturę [ZDJĘCIA]
  1/113
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Po 26 latach posługi biskupiej arcybiskup Damian Zimoń wkrótce odda kierowanie śląskim Kościołem w ręce ks. Wiktora Skworca. Po decyzji, która oficjalnie została ogłoszona w ostatnią sobotę, sięgnęliśmy do archiwum DZ po zdjęcia z metropolitą w roli głównej.
  POZNAJ ARCHIWALNE ZDJĘCIA ARCYBISKUPA ZIMONIA Z JEGO OSOBISTEGO ARCHIWUM

  A potem decyzja była już szybka: opublikujmy choć część z tych fotografii, w końcu to historia nasza i wielu naszych Czytelników. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przypomnienia sobie cytatów z homilii abp. Zimonia, jego przemówień i książek (szczególnie ze świetnego zbioru "Drogą Kościoła jest człowiek").


  Jego Ekscelencja Ksiądz
  Arcybiskup Damian Zimoń

  Czcigodny Księże Arcybiskupie-Metropolito. Ojciec Święty składa Waszej Ekscelencji serdeczne podziękowanie za posługę kapłańską i biskupią, pełnioną najpierw w charakterze biskupa katowickiego, a od 25 marca 1992 r. jako metropolity katowickiego.
  Wniósł Ksiądz Arcybiskup nieoceniony wkład w życie duchowe jakże ważnej archidiecezji i prowincji kościelnej w Polsce. (...) Słowa uznania należą się Księdzu Arcybiskupowi za wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski (...). Jakże cenny jest też wkład Księdza Arcybiskupa w powstanie i nadzorowanie wydziału teologicznego, włączonego w struktury Uniwersytetu Śląskiego.
  Może przeto Ksiądz Arcybiskup - w 54. roku święceń kapłańskich i przeddzień 26. rocznicy ingresu do katedry katowickiej - powiedzieć w pokorze ducha za św. Pawłem: Pan stanął przy mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii. Do tych słów dołączam również moje wyrazy podziękowania i uznania. (...)
  Proszę również, aby Ksiądz Arcybiskup - stosownie do sił i zdrowia oraz na prośbę i w uzgodnieniu z nowym pasterzem archidiecezji - wspomagał swym doświadczeniem, posługą i radą Kościół katowicki i Konferencję Episkopatu Polski. (...)
  Celestino Migliore
  Nuncjusz Apostolski
  (Ujawnione w sobotę fragmenty listu nuncjusza do arcybiskupa)



  Moglibyśmy pisać całe rozprawy złożone z anegdot, jakie wiążą się ze spotkaniami arcybiskupa Zimonia z dziennikarzami. O tym, że niemal za każdym razem przegrywaliśmy test na czujność, gdy nagle, w połowie długiej opowieści, zawieszał głos i pytał pierwszego z brzegu dziennikarza: "Mówię o kardynale Kominku... a pamiętacie, do jakiego liceum chodził? No, proszę, pamięta pan, redaktorze?" Albo o tym, jakim ciastem częstował, gdy zapraszał dziennikarzy do siebie na Francuską. I nasz dylemat. Jak zjeść pyszny śląski kołocz, ale jednocześnie nie usłyszeć: "O, dobrze pan wygląda, redaktorze!"

  Niezależnie od anegdot, arcybiskup Zimoń zawsze imponował, gdy opowiadał o historii śląskiego Kościoła, a nawet o architekturze katowickiej katedry czy dziejach Rybnika, był ciepły i bezpośredni. Mieliśmy wrażenie, że lubił dziennikarzy, a my ceniliśmy to, że zna się na tej profesji jak mało który ksiądz - to oczywiście zasługa opieki nad "Gościem Niedzielnym" i czuwaniem nad sukcesem tego pisma.

  Mamy nadzieję, że teraz, kiedy będzie służył doświadczeniem i doradzał nowemu metropolicie ks. Wiktorowi Skworcowi - z którym zna się przecież doskonale - wciąż będziemy tak często się spotykali i nadal będziemy czuli tę jego życzliwość. Bo nadal potrzebujemy tej rozwagi, refleksji, ważenia słów, mądrej rady, przypominania o tym, co najważniejsze.
  W imieniu dziennikarzy DZ
  Marek Twaróg


  Ponad ćwierć wieku prowadził śląski Kościół



  25 października 1934: Damian Zimoń przychodzi na świat w Niedobczycach, ważnej wtedy górniczej osadzie, obecnie jednej z dzielnic Rybnika. Całe dzieciństwo spędza w cieniu hałdy kopalni Rymer. Do dziś jest dumny z miejsca swojego urodzenia, chętnie odwiedza Rybnik.

  21 grudnia 1957: Wykształcenie średnie zdobywa w Rybniku, w słynnym do dzisiaj I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śl. Następnie wstępuje do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymuje z rąk bp. Juliusza Bieńka w 1957 r.

  1958-1969: Praca w parafiach: św. Marii Magdaleny w Tychach (58-62), Narodzenia NMP w Pszowie (62-67), św. Piotra i Pawła w Katowicach (66-67), następnie jako proboszcz w parafii mariackiej w Katowicach (67-69).

  1969-1977: Od 1969 do 1975 roku pełni funkcję wicerektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1970-1977 podejmuje specjalistyczne studia: studiuje teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i historię liturgii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1977 roku uzyskuje doktorat.

  1977-1985: Ks. Damian Zimoń zostaje członkiem Diecezjalnej Rady Pro Disciplina Seminarii, a także przewodniczącym Diecezjalnej Rady Liturgicznej, jest też członkiem Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, pracuje w redakcji "Gościa Niedzielnego", nadal wykłada w WŚSD.

  29 czerwca 1985: Ks. Zimoń zostaje mianowany biskupem diecezjalnym diecezji katowickiej. Konsekracja i ingres do katowickiej katedry odbyły się 29 czerwca 1985 r. Natomiast 25 marca 1992 r., po reorganizacji Kościoła w Polsce, zostaje mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim.

  1985-2011: Abp Damian Zimoń pełni ważne funkcje w polskim Kościele. Jest przewodniczącym komisji duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Rady Stałej KEP i członkiem Rady Ekumenicznej. Jest wielkim kanclerzem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

  29 października 2011: Benedykt XVI przyjmuje rezygnację Damiana Zimonia z funkcji metropolity ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (okres przedłużono o dwa lata). Następcą abp. Damiana Zimonia zostaje mianowany bp Wiktor Skworc, dotychczasowy biskup tarnowski.

  * CZYTAJ KONIECZNIE

  RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE

  CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak malo

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 79

   tylko 112 zdjec tak malo powinno byc ponad tysiac aby zapamietac do konca zycia jak wygladal zimon i tylko o nim snic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak malo

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 77

   tylko 112 zdjec tak malo powinno byc ponad tysiac aby zapamietac do konca zycia jak wygladal zimon i tylko o nim snic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak malo

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 89

   tylko 112 zdjec tak malo powinno byc ponad tysiac aby zapamietac do konca zycia jak wygladal zimon i tylko o nim snic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszczie idzie

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 93

   Polonizatory, to wszyske "czorne" pierony, ftore nasz norod od dziesiyncioleci ogupiajom, gorolizujom,
   W jednym polsko - nabożnym celu - by łatwij nos okradać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚLĄSKI BISKUP UŚMIECHNIĘTY

   mura (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 83

   Mam dla abp. Zimonia dużo sympatii, ponieważ obok pobożności i pracowitości ma takie ważne cechy, które zjednują mu ludzi nawet bardzo krytycznych wobec księży,mianowicie serdeczność i uśmiech na...rozwiń całość

   Mam dla abp. Zimonia dużo sympatii, ponieważ obok pobożności i pracowitości ma takie ważne cechy, które zjednują mu ludzi nawet bardzo krytycznych wobec księży,mianowicie serdeczność i uśmiech na twarzy. Życzę mu dużo zdrowia!

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   kukuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 82

   Nareszcie idzie tyn chop polonizator na pyndzyjo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚLĄSKI BISKUP to był Alfons Nossol.

   piona.silesia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 88

   Damian Zimoń to Polski Arcybiskup - "Wniósł Ksiądz Arcybiskup nieoceniony wkład w życie duchowe jakże ważnej archidiecezji i prowincji kościelnej w Polsce."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sztajger w obronie

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 59

   na pewno bydzie robił bardziej pożyteczne rzeczy niż twoi pierdzielyni w internecie na pyndzyi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama